Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wiadomości" znów z nazwiskami autorów, po tym jak "Press" wytknął błąd

- To decyzja nowej dyrekcji TAI - wyjaśnia TVP (screen: Wiadomości.tvp.pl)

Po kilku latach "Wiadomości" TVP 1 znów zaczęły podawać na tzw. tyłówce, kto przygotował wydanie programu. Stało się to po tym, jak napisaliśmy, że brak informacji o autorach jest praktyką naganną i nietransparentną.

Informacje o autorach "Wiadomości" zniknęły za czasów tzw. dobrej zmiany w mediach publicznych. Dawniej w tzw. tyłówce wymieniano nawet ok. 20 nazwisk, w tym redaktorów wydania, realizatorów, operatorów kamer, a także osoby odpowiedzialne za scenografię, światło czy muzykę. Przez ostatnie lata "Wiadomości" kończyły się adnotacją, że wydanie "przygotował zespół Wiadomości".

W zeszłym tygodniu napisaliśmy, że "brak informacji o autorach i wydawcach na tzw. tyłówkach programów informacyjnych TVP nie łamie prawa wprost, ale jest praktyką naganną i nietransparentną".

Czytaj też: Bartosz Ignaciak z Canal+ klął na antenie, nie wiedział, że mikrofon działa

W poniedziałek 15 maja "Wiadomości" zakończyły się już inaczej niż przez ostatnie lata - podano, że program przygotowali Przemysław Wenerski, Marcin Tulicki, Michał Adamczyk. Po zmianach w kierownictwie TAI Wenerski i Tulicki znaleźli się w zespole wydawców "Wiadomości" (Tulicki został także wiceszefem redakcji), a Adamczyk tego dnia prowadził dziennik. Jednocześnie jest on od kwietnia dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, nadzorującej programy informacyjne telewizji publicznej.

Czytaj też: Jacoń po słowach Daukszewicza w „Szkle kontaktowym”: "Zapamiętajcie moją twarz"

- Dopisanie nazwisk twórców programów informacyjnych do tyłówek jest decyzją nowej dyrekcji Telewizyjnej Agencji Informacyjnej - przekazało "Presserwisowi" biuro prasowe TVP. - Pierwszym programem, w którym została wdrożona ta zmiana przez redaktora Marcina Tulickiego (wiceszefa redakcji "Wiadomości" - przyp. red.) były "Wiadomości". Kolejnymi programami będą "Panorama" i "Teleexpress" - zapowiedziała nam we wtorek spółka.

Już we wtorek na tyłówce "Teleexpressu" wymieniono Katarzynę Bajszczak i Pawła Mioduskiego (wcześniej także nie informowano o nazwiskach autorów). W "Panoramie" nadal podawano jedynie "przygotował zespół Panoramy".

(KOZ, 17.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.