Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 16, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Microsoft zdobywa zgodę Unii Europejskiej na przejęcie Activision za 69 mld dol. Wielka Brytania nadal wetuje umowę

Microsoft i Activision zawarcie umowy ogłosiły już w styczniu ubiegłego roku i od tamtej pory walczą o jej zatwierdzenie (screen: YouTube/Yahoo Finance)

Microsoft uzyskał w poniedziałek zgodę unijnego urzędu antymonopolowego na przejęcie Activision Blizzard, właściciela m.in. gry Call of Duty, za 69 mld dol. Decyzja może skłonić chińskie i południowokoreańskie organy regulacyjne do pójścia tym tropem, pomimo brytyjskiego weta.

Amerykański koncern wciąż stoi w obliczu bitwy o największe na świecie przejęcie w branży gier. Ma czas do 24 maja na odwołanie się od decyzji brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA) o zablokowaniu transakcji. Ostateczna decyzja może zająć miesiące.

Sprawa amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu przeciwko umowie jest również w toku. Z kolei Japonia już w marcu zatwierdziła umowę, której zawarcie strony ogłosiły w styczniu 2022 roku.

Czytaj też: Włodzimierz Zientarski znika z codziennego programu Antyradia "Odjechani"

Komisja Europejska stwierdziła, że transakcja nie blokuje zasad konkurencji ze względu na zgodę Microsoftu na udzielanie licencji na popularne gry Activision, takie jak Call of Duty, konkurencyjnym platformom do strumieniowego przesyłania gier. Takie stanowisko potwierdziła szefowa Unii Europejskiej ds. antymonopolowych Margrethe Vestager.

"W rzeczywistości znacznie poprawiają się warunki strumieniowania gier w chmurze w porównaniu z obecną sytuacją, dlatego uważamy je za prokonkurencyjne" - dodała. Kontrastuje to ze stanowiskiem Wielkiej Brytanii, że umowa uderzy w konkurencję w tej części rynku.

W ostatnich miesiącach Microsoft podpisał umowy licencyjne z Nvidią, Nintendo, ukraińskim Boosteroidem i japońskim Ubitusem, aby wprowadzić gry Activision na ich platformy, jeśli umowa dojdzie do skutku.

"Komisja Europejska zażądała od Microsoftu automatycznego udzielania licencji na popularne gry Activision Blizzard konkurencyjnym usługom gier w chmurze. Będzie to miało zastosowanie na całym świecie i umożliwi milionom konsumentów granie w te gry na dowolnym wybranym przez siebie urządzeniu" - powiedział Brad Smith, prezes firmy Microsoft.

CMA ogłosił w poniedziałek, że podtrzymuje weto. Microsoft zapowiedział odwołanie od tej decyzji do Trybunału Apelacyjnego ds. Konkurencji, ale orzeczenie może nastąpić po wielu miesiącach.

(MAC, 16.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.