Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 29, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Najnowszą książkę Cezary Łazarewicz poświęcił sprawie Stanisława Pyjasa

Cezary Łazazerwicz swoją najnowszą książkę wyda nakładem Czytelnika

Najnowsza książka Cezarego Łazarewicza „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” – poświęcona okolicznościom śmierci zaangażowanego w działalność opozycyjną studenta polonistyki Stanisława Pyjasa – trafi do sprzedaży 26 maja. Po raz pierwszy znakomity autor zdecydował się na współpracę z wydawnictwem Czytelnik.

– Od czasu, gdy w 2018 roku Dorota Nieznalska poprosiła mnie o napisanie tekstu do katalogu jej wystawy o Stanisławie Pyjasie, nie mogłem przestać myśleć o tej śmierci – mówi w rozmowie z „Presserwisem” Cezary Łazarewicz. – Dotarłem do ogromnej liczby dokumentów, świadków, którzy w tej sprawie się wcześniej nie wypowiadali. Jestem przekonany, że tej sprawie trzeba było poświęcić tyle uwagi, bo stanowi mit założycielski demokratycznej Polski – dodaje.

„Protokoły i notatki SB, milicji, prokuratury, a także relacje i wspomnienia uczestników i świadków krakowskich wydarzeń posłużyły Cezaremu Łazarewiczowi do skrupulatnego odtworzenia przebiegu i tła śledztw w sprawie tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa – zarówno tego prowadzonego za komuny, jak i wznowionego w 1991 roku” – pisze w przesłanej „Presserwsowi” informacji Zofia Kotecka, promotorka książki.

Czytaj też: Dziennikarz demaskuje niemieckie koncerny. "Nazistowscy miliarderzy" w Polsce

„Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” to również historia wielkiej przyjaźni, którą spotkała niepojęta zdrada” – pisze Zofia Kotecka.

Dotychczas Cezary Łazerewicz wydawał swoje książki m.in. w wydawnictwach: Czarne, Agora, W.A.B. i Sonia Draga. Wydana nakładem tego ostatniego pozycja „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia” uzyskała nominację Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku 2020.

Tym razem Cezary Łazarewicz wybrał wydawnictwo Czytelnik, które – jak mówi – zaproponowało najlepsze warunki. – Informacja o przygotowanej książce spotyka się z ogromnym zainteresowaniem mediów. Na razie mamy zaplanowane dwa spotkania autorskie – w Warszawie, 1 czerwca, oraz w Krakowie, 15 czerwca – mówi Zofia Kotecka.

Cezary Łazarewicz jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem. W 2017 roku dostał Nagrodę „Nike” za książkę zatytułowaną "Żeby nie było śladów". Pisał m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Przekroju", "Polityce", "Newsweeku Polska" i WP.

Czytaj też: "Dziennik Bałtycki" przyznał tytuł Osobowości Roku postaci wykreowanej przez AI

(JF, 29.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.