Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Jerry Springer, legenda amerykańskiej telewizji

Jerry Springer od kilku miesięcy zmagał się z rakiem trzustki (fot. YouTube/FoxNews)

W wieku 79 lat w Chicago zmarł Jerry Springer, jedna z najbardziej wpływowych postaci nie tylko amerykańskiej telewizji. Odszedł w czwartek rano, jak podaje rodzina, od dawna zmagał się z rakiem trzustki.

Karierę medialną zaczął jeszcze jako burmistrz Cincinnati. Prawdziwą popularność zdobył za sprawą emitowanego od 1991 roku na antenie NBC programu "Potyczki Jerry'ego Springera".

Początkowo poruszano w nim przede wszystkim ważne tematy społeczne, jak choćby bezdomność czy sprawa dostępu do broni. Trzy lata później formuła programu się zmieniła i jego gospodarz zaczął zapraszać osoby wzbudzające kontrowersje, które miały przyciągnąć jak najwięcej widzów. Poruszano bulwersujące na tamte czasy tematy, jak np. homoseksualizm, prostytucja czy transwestytyzm. Wprowadzone zmiany przyczyniły się do znacznego wzrostu zainteresowania programem, który w 1998 r. przegonił pod względem oglądalności "The Oprah Winfrey Show".

"Potyczki Jerry'ego Springera" były pokazywane aż przez 27 lat, do roku 2018.

W kolejnych latach Springer prowadził autorską audycję "Springer on the Radio" w Air America Radio i amerykański "Mam Talent!". Brał także udział w programach "Taniec z Gwiazdami" oraz "Drop the Mic".

Jerry Springer, a właściwie Gerald Norman Springer, urodził się 13 lutego 1944 roku w Londynie, ale już w 1949 r. przeprowadził się z rodziną do Nowego Jorku. W 1970 r. brał udział w wyborach do Kongresu jako reprezentant demokratów, lecz przegrał z republikaninem Donaldem Clancym. Rok później został wybrany do rady miasta Cincinnati, a w latach 1977-1978 był tam burmistrzem. Na początku lat 80. bezskutecznie starał o demokratyczną nominację na gubernatora Ohio, po czym jego kariera polityczna dobiegła końca.

(MAC, 27.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.