Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 13, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W KRRiT jest już ok. 4,5 tys. skarg na reportaż TVN 24 "Franciszkańska 3"

W reportażu "Franciszkańska 3" dziennikarz TVN 24 Marcin Gutowski przedstawił dowody na to, że Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele, zanim został papieżem (screen: Tvn24.pl)

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło dotąd prawie 4,5 tys. skarg na reportaż "Franciszkańska 3", nadany w TVN 24. To efekt akcji zorganizowanej przez media związane z o. Tadeuszem Rydzykiem.

Skargi wpływają przez internet i tradycyjną pocztę. Jak przekazała nam rzeczniczka regulatora Teresa Brykczyńska, do wtorkowego wieczora było ich 4456. Jak dodała, zawierają one w sumie 12 774 podpisów.

Akcja wysyłania skarg w mediach o. Rydzyka

Liczba skarg sukcesywnie rośnie. 15 marca było ich 42, 16 marca – 103, 17 marca – 176, 27 marca – 1800, a 4 kwietnia – 3172.

Czytaj też: Ponad 3,5 mln zł dla Telewizji Trwam od ministerstw i kancelarii premiera

Skargi nadal wpływają, choć już 1 kwietnia KRRiT podała, że jej przewodniczący Maciej Świrski wszczął postępowanie o ukaranie TVN w związku z reportażem "Franciszkańska 3". Jak uzasadniono, w ocenie przewodniczącego KRRiT emisja reportażu mogła stanowić naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 Ustawy o radiofonii i telewizji. Artykuł ten mówi, że audycje lub inne przekazy nie mogą m.in. propagować działań sprzecznych z prawem i z polską racją stanu oraz powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości.

"Nasz Dziennik" drukuje na swoich łamach wzór skargi. Udostępniono go także na stronie internetowej dziennika. O akcji wysyłania skarg cały czas informują też Radio Maryja i Telewizja Trwam. Wysyłający skargi powołują się na uzasadnienie byłego członka KRRiT prof. Janusza Kaweckiego. Stwierdził on m.in., że reportaż jest szkodliwy w odniesieniu do wizerunku św. Jana Pawła II i jego autorytetu, a jego emisja to działanie z zamiarem wzbudzenia niepokojów w kraju.

KRRiT będzie musiała odpowiedzieć

W środę na stronach Radia Maryja i w "Naszym Dzienniku" pojawiła się informacja, w której Janusz Kawecki, który zainicjował akcję, zachęcał do wysyłania kolejnych skarg. Jego zdaniem wszczęcie postępowania przez przewodniczącego KRRiT "nie zwalnia nas z wyrażenia naszej opinii na ten temat".

Czytaj też: Warner Bros. Discovery odkrył karty. Nowa platforma nazywa się Max. Podano datę premiery

Na każdą z tych skarg KRRiT będzie musiała udzielić odpowiedzi jej nadawcy, niezależenie od postępowania, które wszczął przewodniczący Rady.

W reportażu "Franciszkańska 3" dziennikarz TVN 24 Marcin Gutowski przedstawił dowody na to, że Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele, zanim został papieżem.

Czytaj też: Fratria nie musi już przepraszać Kraśki za ubranie go w mundur generała stanu wojennego

(MNIE, 13.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.