Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 12, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sakiewicz znów zasłania się "satyrycznym charakterem". Proces z powództwa Donalda Tuska 16 czerwca

Donald Tusk oskarżył Tomasza Sakiewicza o dopuszczenie do wydania szkalującej go okładki

Na 16 czerwca wyznaczono kolejną rozprawę w procesie z powództwa Donalda Tuska przeciwko Tomaszowi Sakiewiczowi. Tusk zarzuca naczelnemu "Gazety Polskiej" naruszenie dóbr osobistych poprzez publikację okładki porównującej go do Adolfa Hitlera.

Sporna okładka ukazała się w wydaniu z 20 lipca 2022 roku. Widać na niej Donalda Tuska z przesadnie wyraźnym cieniem nosa, dającym efekt wąsów Hitlera (tzw. "angielki" - formy strzyżenia męskiego zarostu, popularnej w 20-leciu międzywojennym) i wyciągniętą zaciśniętą pięścią. Tytuł pod spodem "Gott mit uns" został zapisany frakturą - tradycyjnym "gotykiem" niemieckich publikacji, zakazanym w 1941 roku przez nazistów (zachowano go jedynie na tabliczkach z nazwami ulic, tablicach w obiektach wojskowych i w winietach niektórych tytułów prasowych). Zdaniem Donalda Tuska sposób publikacji jego wizerunku w sposób bezpodstawny sugeruje wrogą, nawiązującą do neonazistowskiej propagandę.

Okładka powstała na bazie tekstu Piotra Lisiewicza "Gott mit uns, czyli były demokrata Tusk. By wygrać, musi nas znowu zgnoić i ubrudzić". Autor przytacza w nim wypowiedź Donalda Tuska: "Wierzysz w Boga, nie głosujesz na PiS" i komentuje: "to odpowiednik pruskiego »Gott mit uns«, obecnego na klamrach niemieckich pasów".

Czytaj też: Materiały wideo Polska Press można oglądać na stronie TVP. Choć najpewniej to błąd

Tomasz Sakiewicz, od którego Donald Tusk domaga się publikacji wielokrotnych przeprosin na łamach mediów tradycyjnych i społecznościowych oraz 100 tys. zł zadośćuczynienia, uważa, że proces jest "kuriozalny". - Dotyczy satyrycznej okładki, na której redakcja zażartowała z jego powiedzenia - kto powinien spośród wierzących głosować i na kogo - mówił po pierwszej rozprawie Sakiewicz.

To jego stała linia obrony. Podobną przyjął, broniąc się w procesie wytoczonym przez Bartosza Kramka, prezesa Fundacji "Otwarty Dialog". Kramek pojawił się na okładce "GP" z 16 sierpnia 2017 roku w fotomontażu, na którym w propagandowe zdjęcie niemieckie z 1 września 1939 roku, przedstawiające policjantów gdańskich wyłamujących polski szlaban graniczny, wmontowano jego twarz. Sakiewicz proces przegrał w obu instancjach, choć twierdził, że okładka ma charakter satyryczny "a satyra nie jest w Polsce karalna".

Procesy z Sakiewiczem toczyli również Tomasz Lis i Jacek Żakowski, których zdjęcia zilustrowały tekst "GP" z kwietnia 2017 roku pod tytułem "Dziennikarze do lustracji". Ten proces Sakiewicz również przegrał.

Obecny proces Sakiewicza z Tuskiem nie jest jedynym z pozwu tego ostatniego. W sumie Donald Tusk pozwał Tomasza Sakiewicza trzykrotnie, za publikacje i komentarze w mediach, za każdym razem żądając poza przeprosinami 100 tys. zł zadośćuczynienia. W obecnym procesie takiej samej kwoty żąda od Niezależnego Wydawnictwa Polskiego.

(PAR, 12.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.