Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 06, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT rozmawiała o koncesji dla HGTV, ale dyskusję utajniono. Decyzji brak

HGTV emituje programy o tematyce remontowo-ogrodniczej. Pismo o przedłużenie koncesji dla satelitarno-kablowego kanału HGTV wpłynęło do KRRiT 23 czerwca 2022 roku, a jego koncesja wygasa 26 czerwca 2023 roku (screen: YouTube/TVN Style)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poparła wczoraj zgłoszony przez prof. Tadeusza Kowalskiego - członka Rady - wniosek o zajęcie się na posiedzeniu sprawą przedłużenia koncesji kablowo-satelitarnego kanału HGTV z grupy TVN Warner Bros. Discovery. Dyskusję jednak utajniono, a decyzji w sprawie rekoncesji ostatecznie nie podjęto. Równolegle regulator zdecydował o rozpisaniu konkursów na trzy wolne miejsca na MUX 8.

"Nie chcąc narażać organu na kolejne przegrane procesy sądowe, zwracam uwagę, że w toczącym się w latach 2021-2022 postępowaniu o przedłużeniu koncesji TVN Siedem, prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 marca 2023 r. wskazał, że bezczynność Przewodniczącego organu miała charakter rażącego naruszenia prawa" – stwierdził prof. Tadeusz Kowalski w piśmie do przewodniczącego Macieja Świrskiego, w którym wnioskował o dodanie punktu dotyczącego HGTV do porządku posiedzenia z 5 kwietnia.

Czytaj też: Poseł PO do Doroty Kani na antenie PR24: "Rozliczymy panią za to, co pani robi w imperium Obajtkowym"

Wniosek prof. Kowalskiego został przyjęty głosami wszystkich członków. Krajowa Rada podjęła temat HGTV na środowym posiedzeniu, ale ten punkt został utajniony, przy sprzeciwie prof. Kowalskiego. Dyskusja nie zakończyła się jednak podjęciem decyzji w sprawie przedłużenia koncesji. Prof. Tadeusz Kowalski zapowiada, że będzie ponawiał swój wniosek.

- Negatywna opinia prof. Tadeusza Kowalskiego na temat utajnienia przedmiotowego fragmentu posiedzenia nie była sprzeciwem, ale opinią Pana Profesora uznającego, że takie utajnienie jest działaniem bez podstawy prawnej - stwierdza Teresa Brykczyńska, rzeczniczka regulatora.

Pismo o przedłużenie koncesji dla satelitarno-kablowego kanału HGTV wpłynęło do KRRiT 23 czerwca 2022 roku, a koncesja wygasa 26 czerwca 2023 roku. Zgodnie z przepisami o wydanie kolejnej koncesji na następne 10 lat trzeba wystąpić najpóźniej rok przed wygaśnięciem obowiązującej licencji. Proces przeciąga się ze względu na wątpliwości m.in. przewodniczącego KRRiT co do struktury właścicielskiej TVN.

Czytaj też: Dziennikarka Ewa Stankiewicz organizuje marsz w rocznicę katastrofy smoleńskiej - pisze o zamachu i zamordowanych

Równolegle KRRiT zdecydowała o rozpisaniu konkursów na trzy wolne miejsca na MUX 8, zwolnione w styczniu przez TVP. Konkursy będą dotyczyć trzech kanałów wyspecjalizowanych, ale Rada nie określi w ogłoszeniach ich konkretnej tematyki, zdając się na propozycje nadawców. Konkursy rozpoczną się po opublikowaniu ogłoszeń w "Monitorze Polskim".

W nieformalnych konsultacjach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczących zagospodarowania trzech miejsc na ósmym multipleksie telewizyjnym wzięło udział ośmiu nadawców. Zgłosili propozycje 14 kanałów, w tym filmowego, chrześcijańskiego, muzycznego i dziecięcego.

Obecnie na MUX 8 nadają: Zoom TV (Grupa Kino Polska), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Telewizja WP (Wirtualna Polska Media). Stacje te od dłuższego czasu notują wzrost udziałów w rynku, bo multipleks, na którym się znajdują, nadaje w starym standardzie naziemnym, więc jego sygnał jest dostępny też na starszych odbiornikach.

(MNIE, 06.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.