KRRiT odwleka przedłużenie koncesji HGTV. Sprytny ruch prof. Tadeusza Kowalskiego
HGTV emituje programy o tematyce remontowo-ogrodniczej (screen: YouTube/Identerek)
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odwleka decyzję o przedłużeniu satelitarnej koncesji kanału HGTV (TVN Warner Bros. Discovery). Przewodniczący KRRiT szachuje Radę i nadawcę tajemniczą ekspertyzą dotyczącą "handlu koncesjami". Prof. Tadeusz Kowalski, opozycyjny członek Krajowej Rady, chcąc przyspieszyć proces, wyszedł z inicjatywą, by TVN już teraz przesłała do KRRiT strukturę właścicielską.
Nadawca na decyzję czeka już od ośmiu miesięcy. Kablowo-satelitarna koncesja HGTV jest ważna już tylko do 26 czerwca 2023 roku. Zgodnie z przepisami o wydanie kolejnej na następne 10 lat trzeba wystąpić najpóźniej rok przed wygaśnięciem obowiązującej licencji. Wniosek TVN (nadawcy stacji) ws. przedłużenia koncesji HGTV trafił do KRRiT 23 czerwca 2022, jeszcze za poprzedniego składu Krajowej Rady.
Z nieoficjalnych informacji "Presserwisu" wynikało, że KRRiT miała zająć się tym tematem w styczniu 2023 roku. Rada jednak nie podjęła tej sprawy także w lutym, a kolejne posiedzenia zaplanowano dopiero na marzec. Przeprowadzono już nawet monitoring programowy HGTV. Miał on pokazać, czy nadawca realizuje zobowiązania programowe. Z naszych ustaleń wynika, że wypadł on dla HGTV korzystnie.
Jednak przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zlecił dodatkowo przygotowanie ekspertyzy dotyczącej - jak to miał określić - "problemu handlu koncesjami". Jak ustaliliśmy, nadal nie została ona ujawniona, a struktura własności TVN ma zostać przez przewodniczącego KRRiT przedstawiona dopiero na kolejnych posiedzeniach.
Dlatego prof. Tadeusz Kowalski, opozycyjny członek KRRiT, wystąpił do zarządu TVN o udostępnienie Krajowej Radzie struktury własności z uwzględnieniem odpowiedzi na pytanie, czy nie nastąpiły w niej jakieś zmiany po dniu przyznania koncesji dla TVN Siedem, czyli od lutego 2022. Jak przekazał nam wczoraj Kowalski, taka informacja miałaby zostać przekazana wszystkim członkom, a jej udostępnienie mogłoby zakończyć sprawę dociekań nad strukturą właścicielską TVN.
To właśnie wątpliwości co do struktury własności TVN były powodem przedłużania się postępowań nad wydaniem koncesji dla TVN Siedem i TVN 24, jeszcze w czasie poprzedniej kadencji Rady. Koncesja Siódemki jest - jak na razie - ostatnią licencją stacji TVN, którą przedłużała KRRiT. Przedłużenie koncesji dla TVN 24 zajęło poprzedniemu składowi KRRiT 19 miesięcy (Rada decyzję w tej sprawie podjęła cztery dni przed wygaśnięciem prawa do nadawania), a dla TVN Siedem - ponad rok.
W kolejce czekają wnioski o przedłużenie koncesji głównego TVN (wygasa 14 kwietnia 2024 roku), TVN Turbo (do 12 lutego 2024 roku) i TVN International (do 10 lutego 2024 roku).
HGTV emituje programy o tematyce remontowo-ogrodniczej. Nadaje od 7 stycznia 2017 roku, zastąpiwszy wtedy TVN Meteo Active. Według Nielsen Media w styczniu br. stacja HGTV miała średnio 0,31 proc. udziału w grupie ogólnej 4+, po spadku z 0,36 proc. w analogicznym okresie rok wcześniej.
(MNIE, 19.02.2023)