Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 26, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska Press zamyka drukarnię w Poznaniu. Bo mniej gazet, drogie surowce i energia

Polska Press zamknie swoją poznańską drukarnię w maju (screen: Google Maps)

Polska Press zamyka kolejną drukarnię. Tym razem to placówka w Poznaniu, która drukowała m.in. "Głos Wielkopolski" i "Gazetę Lubuską". Według informacji "Presserwisu" zakład ma działać tylko do końca kwietnia. Wczoraj wieczorem spółka potwierdziła nam tę informację. 

Przyczyną zamknięcia drukarni jest spadek liczby zamówień - chodzi m.in. o decyzję Ringier Axel Springer Polska o zmianie częstotliwości wydawania "Przeglądu Sportowego", który od 9 stycznia wychodzi tylko w poniedziałki i piątki. 

"Zakończenie działalności drukarni w Poznaniu wynika w dużej mierze z decyzji części klientów usług poligraficznych, którzy przekształcają swoje zakupy na model cyfrowy. Natomiast Polska Press nie planuje zamykać żadnej z pozostałych drukarni, które posiada spółka, gdyż mają one zapewnione stabilne i satysfakcjonujące obłożenie produkcją m.in. własnych tytułów prasowych. Mając na uwadze powyższe zamknięcie drukarni w Poznaniu pozostaje neutralne dla zachowania niezbędnego potencjału poligraficznego Polska Press Grupy" - poinformowała spółka.

Druk "Głosu Wielkopolskiego" i "Gazety Lubuskiej" ma zostać przeniesiony do Bydgoszczy. Dla obu redakcji oznacza to skrócenie deadline'ów. Transport przy sprzyjających warunkach drogowych z Bydgoszczy do Poznania to ponad półtorej, a do Zielonej Góry, siedziby "GL" - trzy godziny. 

Do kwietnia w poznańskiej drukarni drukowany jest również lokalny tygodnik "ABC" z Leszna. - Na razie znam tylko termin zakończenia druku - to kwiecień. Potem będziemy sobie musieli jakoś poradzić - mówi Antoni Neczyński, redaktor naczelny gazety i dodaje, że nie dostał jeszcze od Polska Press żadnej nowej propozycji. Propozycje przeniesienia druku do Bydgoszczy składano lokalnym wydawcom z Pomorza, zamykając w lipcu ubiegłego roku drukarnię w Koszalinie.

- Tego typu decyzje podyktowane są zmianami w segmencie prasy drukowanej oraz czynnikami zewnętrznymi, tj. rosnącymi kosztami surowców i energii. Dla naszej spółki wydawanie prasy drukowanej nadal jest bardzo ważnym elementem działalności, niemniej jednak obszar ten wymaga reagowania na zachowania rynku oraz czytelników - komentuje decyzję Miłosz Szulc, członek zarządu Polska Press.

Po zamknięciu placówki w Poznaniu w Polska Press pozostaną trzy drukarnie: w Bydgoszczy, Sosnowcu i Białymstoku.

(PAR, 26.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.