Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Meta pozywa firmę analityczną za zakładanie fałszywych kont i wykorzystywanie danych użytkowników

Voyager Labs wykorzystywał głównie dane z kont użytkowników Facebooka (fot. Pexels.com)

Koncern Meta Platforms złożył pozew przeciwko firmie analitycznej Voyager Labs, zarzucając jej zakładanie fałszywych kont na Facebooku z zamiarem gromadzenia danych użytkowników w celu wykorzystywania ich w biznesie.

Voyager Labs miał stworzyć ponad 38 tys. fałszywych kont na Facebooku, służących do zgromadzenia danych od ponad 600 tys. użytkowników. Dane pozyskiwano z postów, zdjęć i list znajomych, a także list polubień. Dane miały być gromadzone także od użytkowników Instagrama oraz Twittera, YouTube i Telegrama.

Czytaj też: Twitter oferuje firmom bezpłatną powierzchnię reklamową

Jak informuje stacja telewizyjna CNBC, Voyager Labs specjalizuje się w dostarczaniu oprogramowania wspierającego działania organów ścigania i przedsiębiorstw, które zainteresowane są pozyskiwaniem szczegółowych danych na temat konkretnych osób (np. podejrzanych w sprawach kryminalnych).

Meta podaje, że usunęła ponad 60 tys. stron na Facebooku oraz Instagramie powiązanych z Voyager Labs. Pozew został złożony w sądzie w Kalifornii.

Czytaj też: BBC z pełnymi prawami do igrzysk olimpijskich do 2032 roku

(MAC, 17.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.