Temat: wolność słowa

Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 09, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dwóch administratorów Wikipedii w Arabii Saudyjskiej skazanych na wieloletnie więzienie

Administratorzy Wikipedii zostali uwięzieni w odwecie za wcześniejsze skazanie saudyjskiego pracownika Twittera

Władze Arabii Saudyjskiej po dogłębnym przebadaniu treści podawanych przez Wikipedię uwięziły jej dwóch administratorów. Stało się to kilka tygodni po tym, jak były pracownik Twittera został uwięziony w USA za szpiegostwo na rzecz Saudyjczyków.

Jeden z osadzonych w więzieniu został skazany na 32 lata odsiadki, a drugi na osiem lat. Dochodzenie przeprowadzone przez Wikimedię (właściciela Wikipedii) wykazało, że rząd saudyjski spenetrował wyższe szczeble organizacji w regionie. Informację podały Democracy for the Arab World Now (Dawn) i Smex z siedzibą w Bejrucie i zapowiedziały, że będą starać się o uwolnienie Osamy Khalida i Ziyada al-Sofianiego.

Czytaj też: Para PR-owców nabrała media – także polskie – akcją w sprawie zakazu "Last Christmas"

Firma Dawn, mająca siedzibę w Waszyngtonie i założona przez zabitego w niejasnych okolicznościach saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego oraz Smex, która promuje prawa cyfrowe w świecie arabskim, powołały się na "sygnalistów i zaufane źródła".

(MAC, 09.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.