Temat: etyka mediów

Dział: OPINIE

Dodano: Styczeń 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Oświadczenie prezeski fundacji Grand Press w sprawie postępowania KRRIT dotyczącego reportażu pt. „Siła Kłamstwa” autorstwa Piotra Świerczka

"Wzywam polskie wolne media oraz międzynarodowe organizacje dziennikarskie do solidarnej obrony niezależności dziennikarzy" - napisała Weronika Mirowska, prezeska fundacji Grand Press (fot. arc)

"Niedopuszczalna jest kolejna już próba zamykania ust dziennikarzom wolnych mediów przez polskie instytucje państwowe oraz zastraszanie redakcji, by te nie poruszały tematów niewygodnych dla władzy" - pisze Weronika Mirowska, prezeska fundacji Grand Press, w reakcji na postępowanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec TVN.

Pełny tekst oświadczenia publikujemy poniżej:

Oświadczenie prezeski fundacji Grand Press w sprawie postępowania KRRIT dotyczącego reportażu pt. „Siła Kłamstwa” autorstwa Piotra Świerczka 

Stojąc na straży wolności słowa w Polsce, a także jakości i rzetelności polskiego dziennikarstwa, fundacja Grand Press wyraża głębokie zaniepokojenie wszczęciem z urzędu przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego postępowania w sprawie wyemitowanego w „Czarno na Białym” TVN 24 reportażu „Siła kłamstwa” autorstwa Piotra Świerczka.

Wyróżniony nagrodą Grand Press materiał jest wynikiem wielomiesięcznej pracy dziennikarza, który swoją determinacją i nieustępliwością w dochodzeniu do prawdy świadczy o tym, czym powinno być rzetelne dziennikarstwo.

Niedopuszczalna jest kolejna już próba zamykania ust dziennikarzom wolnych mediów przez polskie instytucje państwowe oraz zastraszanie redakcji, by te nie poruszały tematów niewygodnych dla władzy.

Powinnością dziennikarzy i mediów jest rzetelne informowanie opinii publicznej, badanie nadużyć władz i ujawnianie zatajanych przed społeczeństwem informacji. Żadna władza nie ma prawa wpływać na treść materiałów dziennikarskich, ani oczekiwać publikacji materiałów jej przychylnych.

Przeciwstawiając się partyjnej propagandzie, jaką od siedmiu lat realizują polskie władze, stanowczo wzywam KRRIT do wypełniania swojego zadania, jakim jest m.in. „sprzyjanie swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej”, niezależnie od osobistych preferencji politycznych jej przewodniczącego i większości członków rady.

Wzywam polskie wolne media oraz międzynarodowe organizacje dziennikarskie do solidarnej obrony niezależności dziennikarzy, a od KRRIT żądam natychmiastowego zaprzestania represjonowania redakcji TVN i TVN 24.

Weronika Mirowska,
prezeska fundacji Grand Press

***

Tutaj więcej o sprawie: Reportaż "Czarno na białym", reakcja KRRiT, oświadczenie TVN wobec postępowania KRRiT

(CP, 03.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.