TVP nie przedłuży umowy z Emitelem i wycofa kanały z ósmego multipleksu
Obecna, czteroletnia umowa Telewizji Polskiej z Emitelem na emisję na MUX 8 kanałów TVP wygaśnie 21 grudnia (fot. Pixabay.com)
TVP podjęła decyzję, że nie przedłuży umowy z firmą Emitel i wycofa swoje kanały z ósmego multipleksu – ustalił "Presserwis".
– Opuszczamy ósmy multipleks, nasze kanały przenosimy na tzw. multipleks testowy – mówi nam osoba z TVP, znająca kulisy sprawy.
Czytaj też: We wtorek rusza Alfa TVP dla nastolatków
Obecna, czteroletnia umowa Telewizji Polskiej z Emitelem na emisję na MUX 8 kanałów TVP wygaśnie 21 grudnia. Obecnie nadają tam TVP Kultura oraz TVP Kobieta. Po 21 grudnia te stacje pozostaną jednak dostępne naziemnie – zostaną przeniesione na multipleks testowy, a docelowo szósty, którym Telewizja Polska zarządza samodzielnie.
Choć strony prowadziły rozmowy o pozostaniu TVP na ósmym multipleksie, to na początku listopada Emitel złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o możliwość zastąpienia na MUX 8 stacji Telewizji Polskiej kanałami nadawców prywatnych, które Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybierze w konkursie. Wydanie decyzji przez UKE otworzy drogę do rozpisania przez KRRiT konkursów.
– Sprawę może jednak opóźnić rozważana migracja multipleksu ósmego do częstotliwości piątego. KRRiT z decyzjami może poczekać na formalne zakończenie tego procesu przez UKE – mówiła nam na początku grudnia osoba znająca kulisy sprawy.
Czytaj też: KRRiT zatwierdziła plany programowo-finansowe TVP i Polskiego Radia na 2023 rok
Oznacza to, że firma Emitel przez wiele miesięcy będzie musiała sama finansować tę część emisji, którą obecnie opłaca TVP.
Na MUX 8 nadają też kanały nadawców prywatnych, wyłonione w konkursie przez KRRiT: Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Telewizja WP (Wirtualna Polska), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Zoom TV (Grupa Kino Polska).
We wrześniu br. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął analizę możliwości migracji ósmego multipleksu telewizyjnego do częstotliwości multipleksu piątego, obecnie nieobsadzonego. MUX 5 nadawałby w tym samym paśmie i polaryzacji co pozostałe multipleksy. Obecnie emituje sygnał w innym paśmie i polaryzacji, a to powoduje, że ma mniejszy zasięg niż pozostałe multipleksy ogólnopolskie. Dociera do ok. 75 proc. gospodarstw domowych, a np. MUX 3 do prawie 100 proc.
Czytaj też: KRRiT ukarała Stopklatkę i Radio Eska. Za "Psy" Pasikowskiego i "Wrzuć na luz"
(MNIE, 15.12.2022)