„Migot. Z krańca Grenlandii” Ilony Wiśniewskiej Książką Reporterską Roku
„Migot. Z krańca Grenlandii” Ilony Wiśniewskiej została Książka Reporterską Roku. Przemawia autorka. W tle wybitna reportażysta i jurorka konkursu Małgorzata Szejnert oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Miasto Sopot było partnerem nagrody.
„Migot. Z krańca Grenlandii” Ilony Wiśniewskiej została Książka Reporterską Roku. Nagrodą Czytelników uhonorowano książkę „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami” Bartosza Jakubowskiego.
„Ilona Wiśniewska napisała reportaż z krwi i kości, uczestniczący, o wielkich walorach literackich, głęboko humanitarny i społeczny” – napisała w laudacji Małgorzata Szejnert. – „Książka jest napisana pięknym językiem, rzadko spotykamy reportaż o tak niezwykłym, wręcz uwodzicielskim klimacie, dążący konsekwentnie do zamierzonego celu. Tym celem jest zrozumienie, zbliżenie do sąsiadów ze wspólnego podwórka, które coraz bardziej się kurczy. Żyjemy w czasie niepewności i zagrożenia. Kraniec świata jest ruchomy. Może być o tysiące kilometrów od nas albo za płotem. Innego krańca świata nie będzie”.
- Choć te opowieści dzieją się na skraju mapy, to opowiadają uniwersalne historie o małych grupach, które nie są słuchane przez tych, którzy mówią głośniej - komentowała ze sceny Ilona Wiśniewska.
- Dziękuję mojej żonie, bo ja zwątpiłem w ten temat, a ona nigdy. Zwątpiły też różne wydawnictwa, ale nie zwątpiła "Krytyka Polityczna". Dziękuję wszystkim, którzy nie bali się rozmawiać - mówił Bartosz Jakubowski, zdobywca Nagrody Czytelników.
Nagroda ustanowiona została dwa lata temu. Przyznawana jest przez jury za publikację: o wysokich walorach merytorycznych, warsztatowych oraz językowych; ujawniającą wrażliwość etyczną i społeczną autora/ki przy zachowaniu zasad warsztatu dziennikarskiego; cechującą się pogłębioną analizą rzeczywistości, wykorzystującą wiedzę, dociekliwość i rzetelność autora/ki.
Oceniano książki wydane od 1 sierpnia 2021 do 31 lipca 2022 roku. Jury w składzie: Roman Kurkiewicz, Weronika Mirowska, Beata Stasińska, Małgorzata Szejnert i Michał Żakowski pracowało w dwóch etapach. W pierwszym, od początku sierpnia br., zapoznawało się ze wszystkimi 72 zgłoszonymi książkami, a potem wskazało dziesięć z nich do finału.
W drugim etapie, 24 listopada br. podczas kolejnego posiedzenia jury, z dziesiątki wyłoniono najlepszą piątkę. Na te książki do 9 grudnia mogli głosować internauci, którzy wybierali laureatkę Nagrody Czytelników.
Nominowane książki (kolejność alfabetyczna):
- „Ballada o śpiącym lwie”, Agata Listoś-Kostrzewa, Wydawnictwo Dowody na Istnienie
- „Czystka”, Katarzyna Surmiak-Domańska, Wydawnictwo Czarne
- „Migot. Z krańca Grenlandii”, Ilona Wiśniewska, Wydawnictwo Czarne
- „Trzy tłumaczki”, Krzysztof Umiński, Wydawnictwo Marginesy
- „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami”, Bartosz Jakubowski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Partnerem nagrody Książka Reporterska Roku jest Miasto Sopot.
***
Organizatorami konkursu są: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press
Mecenas konkursu Grand Press: Powered by Sebastian Kulczyk
Partnerzy konkursu Grand Press: Grupa Lux Med, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Grupa Żywiec, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Grupa KRUK
Partner nagrody Grand Press Economy i Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego: BNP Paribas Bank Polska
Partner nagrody Grand Press Digital: Meta
Partner nagrody Książka Reporterska Roku: Miasto Sopot
Partner Nagrody Czytelników: Nexto
Partnerzy gali: British American Tobacco, Piloci Studio, Studio Cocosound, F25 Production House, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
(CP, 13.12.2022)