Google po decyzji TSUE musi usuwać nieprawdziwe informacje z wyszukiwarki
Orzeczenie dotyczy Google i innych wyszukiwarek działających na terenie Unii Europejskiej (fot. Pexels.com)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że Google musi usuwać informacje z wyników wyszukiwania, jeżeli użytkownicy udowodnią, że informacje ich dotyczące są nieprawdziwe. Takie samo postanowienie dotyczy innych wyszukiwarek działających na terenie Unii Europejskiej.
Decyzja jest wynikiem pozwu złożonego w Niemczech przez dwóch przedsiębiorców, którym Google odmówił usunięcia informacji o nich z wyników wyszukiwania. Ich nazwiska i zdjęcia były wymienione przy wyszukiwaniu artykułów krytycznych wobec grupy inwestorów, których reprezentowali. Według wnioskodawców informacje były niedokładne. Google udzieliło odpowiedzi, że nie udało się określić, czy informacje są prawdziwe, czy nie, a wyniki wyszukiwania pozostały niezmienione.
Czytaj też: Elon Musk chce powiększyć do 4 tys. liczbę znaków we wpisach na Twitterze
Orzeczenie dotyczy Google i innych wyszukiwarek działających na terenie Unii Europejskiej, w tym Bing i DuckDuckGo. Decyzja TSUE nie oznacza, że Google musi teraz spełnić każde żądanie zawierające dowód na nieprawdziwość informacji. Sędziowie w krajach członkowskich mają jednak nowe wytyczne, którymi mogą się kierować, gdy będą musieli decydować w podobnych sprawach.
(MAC, 12.12.2022)