Dział: KSIążKI

Dodano: Grudzień 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Milczące bliźniaczki

przeł. Michał Szczubiałka
WYDAWNICTWO CZARNE
WOŁOWIEC 2022

„Milczące bliźniaczki” to książka znana na świecie i tłumaczona na wiele języków. Brytyjska dziennikarka śledcza Marjorie Wallace wydała ją w 1986 roku. Od tej pory powstało już kilka jej adaptacji filmowych i scenicznych, a nawet rock opera. Jest to historia ciemnoskórych bliźniaczek June i Jennifer Gibbons. Dziewczynki od małego odstawały od otoczenia, nie tylko z powodu koloru skóry. Żyły we własnym świecie i komunikowały się właściwie tylko ze sobą nawzajem. Dziś być może dostałyby diagnozę spektrum autyzmu, ale w Walii w latach 70. XX w. nikt nie umiał sobie poradzić z ich odmiennością.

Jako 19-latki, po dokonaniu serii włamań i podpaleń, trafiły na bezterminowe leczenie do słynnego szpitala psychiatrycznego Broadmoor, gdzie przebywali m.in. seryjni mordercy. Ich ucieczką od rzeczywistości było pisanie. Wallace zrekonstruowała tę historię przede wszystkim na podstawie ich powieści, których fragmenty przytacza, oraz dzienników, w których siostry przez lata opisywały swoje życie. Reporterka odwiedzała też bliźniaczki w areszcie i w szpitalu, rozmawiała z ich rodzicami i terapeutami. Dzięki temu, że zdobyła zaufanie bohaterek, jej książka to właściwie powieść psychologiczna z elementami grozy. Bo siostry łączyła skomplikowana relacja pełna skrajnych emocji z zazdrością i nienawiścią włącznie. Nic dziwnego, że na warsztat opowieść tę wzięła reżyserka Agnieszka Smoczyńska, której kino również wywołuje ciarki na plecach. „Milczące bliźniaczki” to opowieść o niezrozumieniu. A także o wykluczeniu na tle rasowym – June i Jennifer jako dzieci imigrantów poniosły karę niewspółmierną do winy.

(08.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.