Dział: KSIążKI

Dodano: Grudzień 07, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu

Nicholas D. Kristof, Sheryl Wudunn
przeł. Anna Gralak
WYDAWNICTWO CZARNE
WOŁOWIEC 2022

To nie jest historia o jednej z największych potęg świata, to reportaż o cierpieniu mieszkańców wysoko rozwiniętego kraju. Nicholas D. Kristof i Sheryl Wudunn przez pryzmat małego miasteczka Yamhill w stanie Oregon i „dzieci ze szkolnego autobusu numer sześć” opisują Stany Zjednoczone Ameryki jako miejsce, w którym dobrze żyje się tylko uprzywilejowanym grupom społecznym. Przyczyny takiego stanu rzeczy upatrują w przemianach gospodarczych kraju lat 70., pokazując upadek klasy średniej i postępujące rozwarstwienie społeczne. Wszystko to dokumentują licznymi sondażami, badaniami i statystykami.

Szukają również rozwiązań: „Nabieramy coraz większego przekonania, że społeczeństwo powinno znacznie bardziej skupić się na miejscach pracy – z dwóch powodów. Po pierwsze, tworzenie etatów dla potrzebujących jest wyrazem bardziej zrównoważonej polityki niż wypłacanie im zasiłków. Po drugie, dla klasy robotniczej praca często jest nie tylko źródłem dochodów”.

Autorzy udowadniają, że dla najuboższych największa gospodarka świata jest gorszym miejscem do życia niż wiele krajów średnio rozwiniętych lub nawet rozwijających się.

Wskazują na brak rozwiązań systemowych w USA związanych z dostępem do edukacji, pracy, opieki zdrowotnej i walki z kryzysem bezdomności. Zdaniem Kristofa i Wudunn Ameryka wymaga gruntownej transformacji.

(07.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.