Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Australia zadowolona z prawa zmuszającego Metę i Google'a do płacenia wydawcom

Google, tak jak Facebook, podlega zarządzeniu o płaceniu wydawcom, ale niedługo takich firm będzie więcej (fot. Pixabay.com)

Australijskie prawo dające rządowi uprawnienia do zmuszania gigantów internetowych – Meta Platforms i Google – do negocjowania umów z mediami w sprawie zapłaty za dostarczane treści, w dużej mierze zadziałało. Wymaga jednak rozszerzenia na inne platformy – wynika z rządowego raportu.

Australia była prekursorem w zakresie wprowadzania przepisów nakazujących koncernom technologicznym płacenie wydawcom za wykorzystywanie ich materiałów. Od momentu ustanowienia przepisów w marcu 2021 roku firmy technologiczne podpisały ponad 30 umów z mediami. Przynajmniej niektóre z tych umów umożliwiły firmom informacyjnym zatrudnienie dodatkowych dziennikarzy i dokonanie innych inwestycji wspierających ich działalność.

Czytaj też: ITV nakręci film o Justinie Fashanu – pierwszym piłkarzu, który wyznał, że jest gejem

Raport zauważa, że w prawie brakuje "formalnego mechanizmu rozszerzenia Kodeksu na inne platformy" i zaleca wprowadzenie takich rozwiązań.

(MAC, 05.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.