Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Listopad 29, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Meta i Facebook muszą zapłacić 265 mln euro kary

Facebook ujawnić miał dane 533 mln użytkowników, teraz ma za to zapłacić (fot. Pixabay.com)

Irlandzkie organy regulacyjne nałożyły w poniedziałek na firmę Meta, właściciela Facebooka, grzywnę w wysokości 265 mln euro. To kara za naruszenie surowych przepisów Unii Europejskiej dotyczących prywatności danych.

Regulator wszczął w zeszłym roku dochodzenie w sprawie doniesień prasowych, że ujawnione zostały dane dotyczące ponad 533 mln użytkowników.

Czytaj też: Meta uznana w Rosji za organizację ekstremistyczną

To czwarta grzywna nałożona na jedną ze spółek należących do koncernu. Jak informuje Agencja Reutera, łączna wartość kar wynosi obecnie 910 mln euro. We wrześniu 2021 roku 225 mln euro za naruszenie zasad związanych z ochroną danych osobowych dostał WhatsApp. W marcu br. regulator dołożył 17 mln i w końcu we wrześniu Instagram otrzymał grzywnę w wysokości 405 mln euro.

Badana obecnie sprawa dotyczyła okresu pomiędzy majem 2018 a wrześniem 2019 roku. Ponadto irlandzki regulator, uprawniony do podejmowania tego rodzaju decyzji na terenie UE, nakazał Facebookowi podjęcie licznych działań naprawczych. Firma oświadczyła, że w pełni współpracowała z nadzorcą.

Czytaj też: Portugalscy czytelnicy uzyskają odliczenie VAT od wydatków na subskrypcje czasopism

(MAC, 29.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.