Dział: PRASA

Dodano: Listopad 16, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd: Jacek Karnowski musi przeprosić dziennikarzy TVN i wpłacić 50 tys. zł na WOŚP. "Sprawa urodzin Hitlera"

Według doniesień Wojciecha Biedronia z tygodnika "Sieci" urodziny Hitlera pokazane w reportażu TVN były "maskaradą na zlecenie"

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Jacek Karnowski, redaktor naczelny "Sieci" (Fratria), musi przeprosić autorów słynnego reportażu TVN "Polscy neonaziści". Redakcja tygodnika przekonywała swoich czytelników, że sfilmowane przez dziennikarzy w lesie pod Wodzisławiem Śląskim obchody urodzin Hitlera były ustawką, na co nie ma żadnych dowodów.

Wyrok w sprawie cywilnej przeciwko Jackowi Karnowskiemu zapadł wczoraj w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Redaktor naczelny tygodnika "Sieci" nie był w stanie obronić materiału z listopada 2018 roku, w którym jakoby jego dziennikarze "demaskowali skandaliczne kulisy powstania słynnego reportażu o urodzinach Hitlera". "To była ustawka" - krzyczał tygodnik na okładce, zapowiadając tekst Wojciecha Biedronia zatytułowany "Maskarada na zlecenie".

- W procesie chodziło przede wszystkim o ochronę dobrego imienia, rzetelności i wiarygodności dziennikarzy TVN. Sąd w pełni uwzględnił ich roszczenia - mówi "Presserwisowi" mecenas Barbara Kondracka, pełnomocnik powodów.

Czytaj też: Polskie media długo milczały o eksplozji na Lubelszczyźnie. Gierszewski napisał pierwszy

Zgodnie z wyrokiem zapadłym w pierwszej instancji Jacek Karnowski na okładce tygodnika w ramce o rozmiarze 10 x 15 cm musi przeprosić dziennikarzy TVN, a wewnątrz numeru już konkretnie: Annę Sobolewską, Piotr Wacowskiego i Bertolda Kittela z redakcji "Superwizjera" - autorów reportażu "Polscy neonaziści". Jego przeprosiny muszą się również pojawić na głównej stronie internetowej tygodnika. Dodatkowo musi wpłacić 50 tys. zł na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wyrok nie jest prawomocny.

W związku z publikacjami na temat materiału TVN o urodzinach Hitlera nadal toczą się odrębne procesy cywilne wytoczone przeciwko Wojciechowi Biedroniowi (dziennikarz "Sieci"), Marzenie Nykiel (redaktorka naczelna wPolityce.pl) i Fratrii, czyli wydawcy "Sieci" i wPolityce.pl.

Reporterom "Superwizjera" TVN udało się przeniknąć do stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Dzięki temu wiosną 2017 roku nagrali, jak polscy neonaziści w mundurach Wehrmachtu świętowali 128. rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. Reportaż wstrząsnął opinią publiczną, a praca ekipy TVN została doceniona przez środowisko dziennikarskie i organizacje pozarządowe. Redakcja "Superwizjera" od początku musiała jednak mierzyć się z zarzutami ze strony środowisk prawicowych i prorządowych mediów. Nie wycofały się one z ataków nawet po tym, jak prokuratura uznała, że dziennikarze nie należeli do kręgu towarzyskiego uczestników wydarzenia, a ich udział w imprezie "miał charakter działalności pod tzw. przykryciem, stanowił element pracy nad tworzeniem reportażu poruszającego temat aktywności w Polsce środowiska neonazistów".

W maju Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim uznał, że zorganizowane obchody urodzin Adolfa Hitlera, które przedstawił "Superwizjer" TVN, były publicznym propagowaniem nazizmu. Uczestnicy spotkania zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu - od trzech miesięcy do roku.

(GK, 16.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.