Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Storytel przedstawia nowy audioreportaż "Zona. Historie ze strefy zamkniętej"

Najnowszy audioreportaż Storytel Original zatytułowany „Zona. Historie ze strefy zamkniętej” opowiada historię mieszkańców strefy przy granicy z Białorusią. Dochód z odsłuchań „Zony” zostanie w całości przekazany aktywistom działającym na granicy polsko-białoruskiej. Historię czyta Maciej Stuhr.

Portrety mieszkańców nakreślili uznani dziennikarze Marta Mazuś i Marcin Kołodziejczyk. - Ten audioreportaż to głos oddany ludziom, którzy trafili w żarna historii, lokalnym mieszkańcom, których życia zostały wywrócone do góry nogami, tym, którzy we wrześniu 2021 roku nagle znaleźli się na terenie objętym stanem wyjątkowym - piszą twórcy reportażu.

Storytel proponuje słuchaczom nie tylko poznanie historii z reportażu, ale również ciekawe doświadczenie. Każdy, kto otworzy stronę historiezestrefy.pl, otrzyma możliwość zajrzenia do telefonu Anny, fikcyjnej bohaterki, będącej zbiorowym portretem mieszkańców zony niosących pomoc uchodźcom. W "telefonie Anny” pojawiają się zdjęcia, filmy, nagrania głosowe, rozmowy SMS i na innych komunikatorach.

Press

Twórcy podkreślają, że "w tych opowieściach telefony mieszkańców zony stały się symbolami oporu. Podobnie jak aplikacje Signal czy Whatsapp, używane, by komunikować się poza nadzorem władz".

"Dlaczego telefon? To być może najbardziej osobiste z wykorzystywanych na co dzień narzędzi, swego rodzaju pamiętnik. Dzięki zawartości telefonu możemy dowiedzieć się, jaką osobą jest jego właściciel. Tu staje się on furtką do codziennego życia i emocji mieszkańców Zony. Pokazuje wyzwania, z jakimi się mierzą, pozwala lepiej zrozumieć podejmowane przez nich decyzje. Zawarte na nim dane stają się pełnym emocji zapisem zderzeń z “nową” rzeczywistością oraz "nową" definicją człowieczeństwa".

"To, co przydarza się Annie, bazuje na autentycznych wydarzeniach z życia bohaterów audioreportażu Storytel. Znajdujące się na telefonie elementy wspólnie tworzą opowieść o sielskim lecie 2021, które zostało brutalnie przerwane wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Wiele z tych materiałów to oryginały, przesłane przez aktywistów i mieszkańców strefy" - tłumaczą twórcy.

Press

Dochód z odsłuchań „Zony” zostanie w całości przekazany Fundacji Ocalenie, Grupie Granica oraz Fundacji Bezkres, które codziennie pomagają na granicy polsko-białoruskiej.

Partnerami medialnymi są Polityka oraz Gazeta.pl.

"Zona. Historie ze strefy zamkniętej" - Audiobook - Marcin Kołodziejczyk, Marta Mazus - posłuchać można tutaj. Kliknij.

Audioreportażowi towarzyszy kampania, za koncept kreatywny której odpowiada Daft Punk, doświadczenie online i opracowanie wysyłki kreatywnej jest dziełem TWIN collective, a programowanie strony należało do Panów Programistów. Ze strony Storytel przy projekcie pracowali: Klaudia Chruściel, Justyna Zarejko, Izabela Markowska, Katarzyna Gargol, Aleksandra Bartosiewicz, Marcin Zwierzchowski, Marcin Kardach i Maciej Sokołowski.

(10.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.