Temat: pożegnanie

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarł Romuald Połczyński, dziennikarz i publicysta muzyczny

Romuald Połczyński zmarł dwa dni przed 500. edycją Koncertów Poznańskich, których był pomysłodawcą (fot. Filharmonia Poznańska)

Filharmonia Poznańska poinformowała o śmierci Romualda Połczyńskiego. Dziennikarz i popularyzator muzyki, pomysłodawca Koncertów Poznańskich, miał 89 lat.

Romuald Połczyński urodził się w 1933 roku w Poznaniu. Przez pół wieku pracował w zarządzie miasta. Od 1953 podjął pracę w "Expressie Poznańskim" (pisał też dla "Gazety Poznańskiej"). Był reporterem, kierownikiem działu miejskiego (przez prawie 30 lat), sekretarzem redakcji, aż w końcu został redaktorem naczelnym (z wyboru zespołu w 1990 roku).

W roku 1961 zainicjował Koncerty Poznańskie, upowszechniające muzykę symfoniczną i operową. Dziś odbędzie się 500. koncert z cyklu. Już bez jego udziału.

Przez lata Romuald Połczyński działał w Towarzystwie Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego. Publikował artykuły na temat muzyki klasycznej. Był wielokrotnie odznaczany i nagradzany.

(MAC, 04.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.