Temat: pożegnanie

Dział: PERSONALIA

Dodano: Październik 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Dietrich Mateschitz, założyciel Red Bulla

Dietrich Mateschitz zmarł w wieku 78 lat (fot: wikipedia/idolbirthday)

Zmarł Dietrich Mateschitz, najbogatszy człowiek w Austrii, założyciel i główny udziałowiec koncernu Red Bull. Miał 78 lat.

Firma Red Bull, której był współzałożycielem, w ostatnich latach zasłynęła głównie dzięki sponsoringowi sportu, w tym sportów motorowych, lotniczych, narciarskich i  ekstremalnych. Firma austriackiego miliardera była właścicielką dwóch zespołów Formuły 1: Red Bull Racing i Scuderia AlphaTauri.

Według miesięcznika "Forbes" w 2008 roku Mateschitz zajął 260. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie.

W oficjalnym komunikacie, żegnając swego założyciela, zespół Red Bull Racing poinformował, że biznesmen od dłuższego czasu walczył z chorobą. Był to prawdopodobnie rak trzustki.

"Dietrich Mateschitz zbudował w Austrii markę znaną dziś na całym świecie i mogącą się pochwalić ogromnymi osiągnięciami" – stwierdził prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

Do Dietricha Mateschitza przez lata należało 49 proc. udziałów w firmie, drugie tyle miał Chaleo Yoovidhya, tajlandzki przedsiębiorca, który opracował recepturę napoju Krating Daeng. W 1984 roku nawiązali współpracę, a napój pod nazwą Red Bull został wprowadzony do sprzedaży w Austrii w 1987 roku. Następnie trafił do dystrybucji na całym świecie.

(CP, 25.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.