Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 03, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezydent wybrał Hannę Karp i Marzenę Paczuską. Jest już pełny skład KRRiT

Uroczystość wręczenia aktów powołania odbyła się w Rezydencji Belweder (fot. Przemysław Keler/KPRP)

Hanna Karp i Marzena Paczuska zostały powołane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tym samym KRRiT może zacząć pracę w nowym składzie.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 3 października 2022 r. powołał w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Panią Marzenę Paczuską–Tętnik oraz Panią Hannę Karp" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Uroczystość wręczenia aktów powołania odbyła się w Rezydencji Belweder.

O tym, że Hanna Karp ma wejść do KRRiT, informowaliśmy w "Presserwisie" jako pierwsi.

Hanna Karp jest związana z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej, uczelnią o. Tadeusza Rydzyka. Pełni też rolę komentatorki np. w Radiu Maryja. Pracowała jako ekspertka byłego już członka KRRiT Janusza Kaweckiego, również mocno związanego ze środowiskiem o. Rydzyka. Karp stworzyła raport, na podstawie, którego KRRiT nałożyła karę 1,48 mln zł na TVN SA, nadawcę telewizji TVN 24.

Marzena Paczuska przez wiele lat była związana z "Wiadomościami" TVP. W styczniu 2016 roku została szefową programu, zastępując zwolnionego Piotra Kraśkę. Półtora roku później straciła stanowisko i została doradczynią prezesa TVP Jacka Kurskiego do spraw informacji i publicystyki. W marcu 2019 roku Rada Mediów Narodowych powoła ją do zarządu Telewizji Polskiej. Rok później została zawieszona, o co wnioskowali Kurski i członek zarządu Mateusz Matyszkowicz. Pod koniec maja 2020 roku złożyła rezygnację ze stanowiska. Następnie Paczuska pracowała dla Poczty Polskiej.

Wcześniej Sejm do KRRiT powołał Agnieszkę Glapiak i Macieja Świrskiego. Glapiak kieruje Centrum Operacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej. Świrski jest założycielem i prezesem Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom. Oboje zasiadają w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

Z kolei Senat do Krajowej Rady wybrał wskazanego przez senatorów opozycyjnych medioznawcę prof. Tadeusza Kowalskiego. 

Kadencja nowej KRRiT rozpoczyna się wraz z powołaniem ostatniego członka. Do tego czasu obowiązki pełnili dotychczasowi członkowie Rady: Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski. Ich kadencja upłynęła w połowie września.

Kadencja członków Krajowej Rady trwa sześć lat.

(KOZ, 03.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.