Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 30, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Przyzwyczajeni, że tylko TVP". Mniejsza kolejka do rządowych dopłat do telewizorów

Dzięki rządowemu programowi osoby, których nie stać na kupno nowego sprzętu, mogą otrzymać dopłatę 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera (fot. Pixabay.com)

Polacy złożyli dotychczas 569 667 wniosków o dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora w nowym standardzie naziemnym DVB-T2/HEVC. To wzrost o 20 273 w porównaniu z końcem sierpnia, ale ponownie mniej, niż miesiąc wcześniej.

Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a obecnie wchodzący w skład rady programowej TVP, mówi "Presserwisowi", że osoby, które chciały skorzystać z dofinansowania, już to zrobiły.

Przyzwyczajenie do odbierania tylko kanałów TVP

– Z kolei pozostali, w związku z tym, że minęło już kilka miesięcy od ostatnich przełączeń (miały miejsce pod koniec czerwca – przyp. red.), po prostu przyzwyczaili się do tego, że mogą odbierać tylko kanały TVP i zaakceptowali taką sytuację. Ta ich postawa zmieni się, dopiero gdy wszystkie kanały zostaną przełączone na nowy standard. Tylko to może stanowić mobilizację dla części widzów, żeby wymienić telewizor lub dekoder – stwierdza Luft.

Czytaj też: KRRiT dała nadawcom zielone światło do rozszczepiania reklam

Do 26 września w placówkach Poczty Polskiej złożono 477 195 wniosków (o 16 926 więcej niż do końca sierpnia br.), a 92 472 przez internet (więcej o 3347). Zrealizowano 493 875 wniosków (wzrost o 20 485) – 420 162 dotyczyło dofinansowania do zakupu dekodera (w górę o 14 741), a 73 713 – do telewizora (wzrost o 5744).

Dynamika wzrostu złożonych wniosków jest niższa niż przed miesiącem. Wtedy w ciągu ok. miesiąca doszło 36 031 wniosków, a teraz – 20 273. Z kolei dwa miesiące temu było to 94 796 wniosków w ciągu ok. miesiąca.

Krzysztof Luft zwraca też uwagę, że Telewizja Polska i instytucje rządowe wygasiły kampanię dotyczącą zmiany standardu. – Większej aktywności w tej sprawie nie przejawia też KRRiT, a nie sądzę, żeby to zmieniło się po zmianie składu Krajowej Rady – mówi.

0,99 mln gospodarstw nieprzygotowanych do nowego standardu

Dzięki rządowemu programowi osoby, których nie stać na kupno nowego sprzętu, mogą otrzymać dopłatę 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera. Liczba zrealizowanych bonów wykazuje, że program kosztował budżet państwa już ok. 60,44 mln zł.

Czytaj też: Polsat w Wigilię ponownie z filmem "Kevin sam w domu"

Na nowy standard przeszły multipleksy zawierające głównie kanały komercyjne. MUX 3 ze stacjami TVP (np. TVP 1, TVP 2 i TVP Info) na wniosek szefa MSWiA może pozostać w starym systemie do końca 2023 roku. Przeciwko tej decyzji protestują prywatni nadawcy. W starym standardzie pozostaje też tzw. ósmy multipleks m.in. z kanałami Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Metro (TVN Warner Bros. Discovery) oraz stacjami TVP – TVP Kobieta, TVP ABC i TVP Kultura. Nadaje on jednak w innym paśmie niż pozostałe, a Urząd Komunikacji Elektronicznej analizuje obecnie możliwość przeniesienia kanałów z tego MUX do multipleksu piątego. Dzięki temu docelowo, już po migracji, kanały obecne na MUX 8 też mogłyby przejść na nowy standard.

Według danych Krajowego Instytutu Mediów na koniec sierpnia nieprzygotowanych do odbioru kanałów w nowym standardzie było 0,99 mln gospodarstw domowych.

Czytaj też: Canal+ z warunkową umową na zakup praw do Ekstraklasy

(MNIE, 30.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.