Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 29, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apple usuwa rosyjską aplikację VKontakte z App Store

Rosyjska aplikacja może być dostępna tylko dla nielicznych i tylko przy pomocy przeglądarki (fot. Unsplash)

Apple usunęło ze sklepów App Store na całym świecie aplikację największej rosyjskiej sieci społecznościowej VKontakte. Roskomnadzor i rosyjskie Ministerstwo Cyfryzacji zażądały wyjaśnień. Nic jednak nie mogą zrobić.

Firma VK, odpowiedzialna za program zaznaczyła, że również jej inne produkty są blokowane przez Apple. Z bazy aplikacji dla iOS zniknęły też takie pozycje jak Mail.ru Mail, Mail.ru Cloud, VK Music i VK Clips.

Apple podjęło decyzję kilka dni po tym, jak rząd Wielkiej Brytanii uchwalił nowy pakiet sankcji dla osób wspierających rosyjską propagandę. W tym wobec 23 dyrektorów powiązanych z Gazprombankiem, z kolei łączonym z firmą VK. Zachodnie rządy już wcześniej objęły sankcjami m.in. prezesa grupy VK, Władimira Kirijenkę, bliskiego sojusznika Władimira Putina. Uderzenie w aplikację nie jest więc zaskakujące. 

Z VKontakte można korzystać, jeśli aplikacja została zainstalowana przed usunięciem z App Store. W innym przypadku zwolennikom pozostaje korzystanie z przeglądarkowej wersji serwisu.

(MAC, 29.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.