Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezydent Iranu odwołał wywiad z CNN, ponieważ dziennikarka nie zasłoniła włosów

(screen Twitter/Christian Amanpour)

Jak poinformowała Christiane Amanpour, dziennikarka CNN, prezydent Iranu Ebraham Raisi odwołał zaplanowany z nią wywiad, ponieważ ta nie chciała zakryć włosów.

Wywiad miał dotyczyć m.in. protestów, które przetaczają się przez Iran, w trakcie których kobiety palą swoje hidżaby. Jest to reakcja na śmierć Mahsy Amini, która została zabita przez tzw. policję moralności.

Według organizacji praw człowieka w trakcie protestów zginęło już osiem osób. Amanpour miała rozmawiać z prezydentem Raisi wczoraj w nocy przy okazji jego wizyty w Nowym Jorku na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Miał być to jego pierwszy wywiad na terenie Stanów Zjednoczonych.

Amanpour wyjaśniła, że doprowadzenie do rozmowy z prezydentem zajęło stacji tygodnie. "Po ośmiu godzinach ustawiania sprzętu do tłumaczenia, świateł i kamer byliśmy gotowi, ale prezydent się nie pojawił" - napisała na Twitterze.

"40 minut po planowym rozpoczęciu wywiadu podszedł do mnie doradca [Reisiego]. Powiedział, że prezydent zasugerował, żebym założyła chustę, bo trwają właśnie święte miesiące Muharramu i Safaru" - dodała. Amanpour nie zgodziła się na tę sugestię, zwracając uwagę, że rozmowa odbywa się w Nowym Jorku, gdzie nie istnieją prawa ani tradycje dotyczące zakrywania włosów przez kobiety. "Dodałam, że żaden z poprzednich prezydentów Iranu, nie wymagał tego, gdy rozmawiał z dziennikarkami za granicą".

Dziennikarka stwierdziła, że nie może zgodzić się na bezprecedensową prośbę prezydenta. "W Iranie trwają protesty, a ludzie giną, to byłaby bardzo ważna rozmowa, ale zdecydowaliśmy się z niej zrezygnować" - zakończyła dziennikarka.

(23.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.