Dział: IMPREZY

Dodano: Sierpień 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Medal Wolności Słowa. Ogłaszamy kandydatów w kategoriach Media, Instytucja i Obywatel

Uroczysta gala Medalu Wolności Słowa odbędzie się 30 sierpnia o godz. 20.30 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

Fundacja Grand Press przedstawia dziewięcioro kandydatek i kandydatów do Medalu Wolności Słowa. Medale po raz drugi zostaną wręczone 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Zgodnie z regulaminem wyróżnienie Medalem Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. Wydarzenie jest organizowane w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce.

Medale zostaną wręczone w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel.

Fundacja Grand Press zebrała zgłoszenia kandydatur. W kategorii Media mogły ich dokonać kolegia redakcyjne polskich mediów, w kategorii Instytucja zgłaszającymi były organizacje pozarządowe, fundacje oraz stowarzyszenia, a w kategorii Obywatel/Obywatelka pełnoletni obywatele Polski.

W kategorii Instytucja przedstawiono trzy kandydatury: 

Press
  • Krzysztofa Głuchowskiego, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który nie poddał się próbom cenzury sztuki,
  • Jakuba Karysia, przewodniczącego Komitetu Obrony Demokracji, inicjatora protestów przeciwko lex TVN,
  • Igora Tulei, sędziego odsuniętego przez władze od orzekania z powodu swojej niezależności. 

W kategorii Media przedstawiono kandydatury:

Press
  • Piotra Jaconia, dziennikarza TVN 24 ujmującego się za osobami transpłciowymi,
  • Jerzego Jureckiego, dziennikarza z Zakopanego, wydawcy "Tygodnika Podhalańskiego", przedstawiciela wolnych mediów lokalnych,
  • Ewy Siedleckiej, publicystki "Polityki", skazanej za opisanie sędziowskiej afery hejterskiej.

 W kategorii Obywatel/Obywatelka wskazano także trzy kandydatury:

Press
  • Kamilę Ferenc, prawniczkę działającą na rzecz praw kobiet, w tym prawa do legalnej aborcji,
  • Roberta Hojdę, inicjatora projektów Tour de Konstytucja i Marszu Milczenia'44,
  • Katarzynę Wappę, nauczycielkę z Hajnówki, lokalną aktywistkę i obrończynię praw uchodźców, ofiar push backów do Białorusi.

Laureatów Medalu wskaże tegoroczna Kapituła Medalu Wolności Słowa w składzie: prof. Adam Bodnar, Agnieszka Jankowiak-Maik – Babka od Histy, Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press, Andrzej Skworz, redaktor naczelny „Press”, Ewa Wrzosek, prokuratorka.

Uroczysta gala Medalu Wolności Słowa odbędzie się 30 sierpnia o godz. 20.30 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Podczas wydarzenia wystąpią: Adam Nowak, Maciej Maleńczuk, Kasia Moś, Igor Herbut, Sabina Jeszka i Karolina Leszko z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra.
Gala będzie transmitowana na żywo w TVN 24, na Facebooku oraz na stronach głównych patronów medialnych wydarzenia.

***

Organizator: Fundacja Grand Press
Miasto gospodarz: Miasto Gdańsk
Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Miasto Gdynia, Miasto Sopot, Miasto Wrocław, Miasto Kraków, Miasto Białystok, Miasto Poznań, Miasto Łódź, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Darłowo oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Główny patron medialny: „Press”
Patroni medialni: TVN 24, Wirtualna Polska, Onet, Tok FM, Gazeta.pl
Partnerzy gali: Cocosound, Mielżyński, Amber Side

Press

(CP, 10.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.