Temat: telewizja

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tak jak chciał Dmytro - na scenie GPP pokazaliśmy te zdjęcia. „Do zobaczenia"

Znakomite fotografie wykonał Dmytro Kozacki "Orest" w schronach Azovstalu

Jednym z najbardziej poruszających momentów tegorocznej gali Grand Press Photo było uhonorowanie przez Fundację Grand Press Dmytro Kozackiego "Oresta" - autora zdjęć ze schronów Azovstalu. Fotografie te obiegły cały świat. Ze sceny odczytano list ambasadora Ukrainy w Warszawie.

Zdjęcia Dmytro Kozackiego „Oresta” zobaczył cały świat w momencie, gdy Azovstal – wielki obszar przemysłowy z hutą pod Mariupolem - bronił się przed atakami Rosjan. Dmytro napisał w mediach społecznościowych: „Dziękuję ze schronu Azovstalu – miejsca mojej śmierci i życia. (...) Zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia".

- Wierzymy, że Dmytro odbierze od nas ten dyplom osobiście podczas przyszłorocznego konkursu. Czekamy na niego, żywego i zdrowego - powiedziała na scenie Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press.

Specjalny list wystosował do uczestników gali Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Warszawie:

Wielce Szanowni Państwo

Grand Press Photo to konkurs o wielkim prestiżu nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Każda nominacja w tym konkursie ma niezwykłą wagę, często decyduje nie tylko o osobistej karierze fotoreportera, ale też o tym, jaki rozgłos wśród najszerszej publiczności zyska wydarzenie, któremu daje świadectwo.

Ukraińskie społeczeństwo wysoce sobie ceni prace fotoreporterów. W ubiegłym roku obchodziliśmy trzydziestolecie niepodległości. Uświetnieniem tej rocznicy były znakomite prace portretujące oblicza ukraińskiej niepodległości. Ich autorami byli zarówno wybitni twórcy - ukraińscy, jak i zagraniczni. Dziś oblicze Ukrainy jest poorane wojną. I znowu fotoreporterzy dają temu świadectwo.

Nikt lepiej niż Państwo nie rozumie, jak ważna jest praca fotoreporterów. Wielu zapłaciło życiem za to, że chcieli udokumentować nie tylko zbrodnie, ale i działania wojenne. W imieniu własnym i wszystkich Ukraińców pragnę podziękować na tym forum każdemu fotoreporterowi i każdej fotoreporterce, wszystkim dziennikarzom, którzy dzień po dniu, godzina po godzinie, z narażeniem zdrowia i życia dokumentują okrucieństwa wojny, jaką rozpętała Rosja przeciwko Ukrainie.

Państwa praca, nie tylko jako wojennych fotoreporterów, ale także ta w mniej ekstremalnych okolicznościach, znajdowała i znajdować będzie uznanie. Chciałbym bardzo, by po naszym wspólnym zwycięstwie nad rosyjskim agresorem udało się zorganizować z Państwa udziałem wystawę prac polskich fotoreporterów w Kijowie.

Gratuluję wszystkim nominowanym w XVIII edycji Grand Press Photo.

Sława Ukrajini! Niech żyje Polska

Z wyrazami szacunku
Andrij Deszczycia,
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

Press
Press
Press
Press
Press

(MAT, 04.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.