Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Czerwiec 02, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radiowa Trójka naruszyła prawo: nadawała za mało polskich piosenek

W Programie III Polskiego Radia udział polskiej muzyki w styczniu i marcu 2021 roku wynosił 28 proc., a w lutym 2021 roku - 24 proc. (fot. Piotr Molęcki/East News)

Program III Polskiego Radia znalazł się wśród stacji radiowych, które w 2021 roku naruszyły przepisy dotyczące grania polskich piosenek – podała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji nadawcy stacji radiowych zobowiązani są do przeznaczania co najmniej 33 proc. miesięcznego czasu nadawania utworów słowno-muzycznych na piosenki wykonywane w języku polskim, z czego co najmniej 60 proc. musi być nadane w godz. 5-24.

Trójka naruszyła przepisy

KRRiT przeprowadziła kontrolę 333 rozgłośni na podstawie comiesięcznych sprawozdań nadawców. Regulator podał, że polskie piosenki zajmowały w 2021 roku średnio 41,7 proc. czasu nadawania utworów słowno-muzycznych (wzrost z 41,1 proc. w 2020 roku), z czego 68,9 proc. w godz. 5-24. Anteny Polskiego Radia grały średnio 52,9 proc. polskiej muzyki, a RMF FM i Radio Zet – 34,9 proc.

Czytaj też: Tomasz Sekielski został nowym naczelnym "Newsweek Polska" po Tomaszu Lisie

Wyłącznie piosenki w języku polskim nadaje sieć Radio Nova (wcześniej Radio Wawa). Spośród pozostałych rozgłośni najwyższy ich udział notowały sieć Radio Pogoda (74,3 proc.) i Radio Plus (56,4 proc.).

"Naruszenia przepisów wystąpiły sporadycznie" – przyznaje KRRiT i podaje, że w dwóch stacjach odnotowano udział niższy niż 33 proc. W Programie III Polskiego Radia udział w styczniu i marcu 2021 roku wynosił 28 proc., a w lutym 2021 roku – 24 proc.

Program III Polskiego Radia i sporadyczne naruszenia

"Nadawca został wezwany do złożenia wyjaśnień i dostosowania programu do obowiązujących przepisów. W kolejnych miesiącach nie odnotowano już odstępstw w tym zakresie" – napisała Krajowa Rada. Do połowy marca 2021 roku dyrektorem radiowej Trójki był Michał Narkiewicz-Jodko, redakcją muzyczną kieruje zaś Łukasz Ciechański.

Czytaj też: Za Lisa najlepiej sprzedał się "Newsweek" z papieżem. Dobrze - z Dudą i Kacperkiem

Z kolei w opolskim Radiu Doxa udział polskiej muzyki w jednym miesiącu był poniżej 33 proc. – w lipcu 2021 roku wyniósł 30 proc.

Ponadto w trzech rozgłośniach KRRiT odnotowała niższy niż 60 proc. udział piosenek w języku polskim, nadawanych w porze dziennej od 5 do 24. W Radiu Kołobrzeg we wrześniu 2021 roku wyniósł on 59 proc., w Radiu Nysa w październiku 2021 roku – 59 proc., a Radiu Doxa w lutym 2021 roku i we wrześniu 2021 roku – 55 proc.

Czytaj też: Sekielski po nominacji na szefa "Newsweeka": RASP zagwarantował mi niezależność i swobodę

(KOZ, 02.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.