Temat: wolność słowa

Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Czworo dziennikarzy moskiewskiej Doxy skazanych na dwa lata prac poprawczych

"The Guardian" proces czwórki dziennikarzy Doxy nazywa "absurdalną, wymyśloną sprawą" (screen: Theguardian.com)

Czwórkę dziennikarzy pracujących dla niezależnego studenckiego moskiewskiego magazynu internetowego Doxa sąd skazał na dwa lata pracy poprawczej za nagrania online, w których bronili prawa młodych Rosjan do zgromadzeń.

Armen Aramjan, Natasza Tyszkiewicz, Ałła Gutnikowa i Wołodia Mietielkin przez prawie rok przebywali w areszcie domowym, odkąd zostali zatrzymani w kwietniu 2021 roku za opublikowanie trzyminutowego filmu w serwisie YouTube. Za stwierdzenie, że karanie i zastraszanie za udział w wiecach popierających Aleksieja Nawalnego jest niezgodne z prawem.

"Wyrok mógł być ostrzejszy"

Po roku moskiewski sąd uznał, że nagranie zachęcało do „zaangażowania nieletnich” w protesty przeciwko Kremlowi.

Czytaj też: Nokia definitywnie wycofuje się z Rosji

Czwórka dziennikarzy wychodzi na wolność, ale będzie musiała podejmować narzucane im prace. Zgodnie z rosyjskim prawem ci, którym orzeczono kary poprawcze, muszą oddawać państwu 20 proc. zarobków. Jeśli są bezrobotni, w okresie odbywania kary mają pracować na stanowiskach przydzielonych przez służbę więzienną.

Rosyjski sąd zakazał również całej czwórce administrowania zasobami internetowymi przez trzy lata. Założyciel Doxy - Armen Aramjan - powiedział brytyjskiemu "Guardianowi", że czuje ulgę, bo wyrok mógł być ostrzejszy. Wszystkim groziło do trzech lat więzienia.

W maju 2021 roku ponad 250 dziennikarzy z 63 krajów podpisało apel w obronie niezależnych mediów rosyjskich: portali Meduza i Ważnyje Istorii oraz portalu studenckiego Doxa. Dziennikarze protestowali przeciw rosyjskim przepisom ograniczającym wolność słowa. Od tamtej pory zmieniło się tyle, że za stwierdzenia, które władza uzna za nieprawdziwe, można już trafić na 15 lat do więzienia.

Czytaj też: Elon Musk chce kupić całego Twittera

(MAC, 15.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.