Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 01, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wiktory rozdane mimo bojkotów i braku Stinga

Reaktywowana po siedmiu latach gala Wiktorów transmitowana była w TVP 1, co nie podobało się wielu nominowanym i laureatom nagród w poprzednich edycjach. Super Wiktora odebrał jednak m.in. Cezary Pazura (screen: TVP VOD)

Bez koncertu Stinga i kilkudziesięciu osobowości telewizyjnych, które zbojkotowały imprezę, odbyła się wczoraj gala wręczenia nagród Wiktory 2021, transmitowana od 20.10 w TVP 1 i na platformie VOD. W sytuacji, gdy nie było laureatów, organizatorzy tylko krótko informowali o zwycięzcach, niekiedy emitowali też stare nagrania, m.in z festiwalu w Opolu. 

Imprezę po siedmiu latach przerwy reaktywowała firma Media Corporation. Po raz ostatni nagrody te rozdano w marcu 2015 roku (za 2014 rok), czyli jeszcze przed "dobrą zmianą" w mediach publicznych. Tegoroczną galę od początku miała transmitować Telewizja Polska, a główną gwiazdą miał być Sting. Artysta jednak wycofał się z udziału w uroczystości po tym, jak kolejne polskie osobowości telewizyjne dystansowały się od imprezy lub wprost nawoływały do bojkotu.

Reportażysta Mariusz Szczygieł uznał, że występując na gali, Sting "autoryzuje i uwiarygadnia telewizję, która nie ma nic wspólnego z demokratycznymi wolnymi mediami". Wtórował mu Maciej Orłoś.

W różnej formie odcięli się do pomysłu Wiktorów w TVP także Kinga Rusin, Katarzyna Janowska, Monika Olejnik, Tomasz Raczek, Magda Mołek oraz Robert Makłowicz, który od Press.pl dowiedział się o nominacji do nagrody za kanał na YouTube. Zrezygnował z udziału w uroczystości także Maciej Stuhr. "Nie mógłbym z czystym sumieniem pojawić się na imprezce stacji, która sieje nienawiść" - napisał Stuhr na Facebooku.

Wczorajszą imprezę zorganizowano w warszawskim gmachu Ufficio Primo. Nie było m.in. Dariusza Rosiaka z "Raportu o stanie świata" (laureata kategorii Projekt internetowy), Marcina Dorocińskiego - Aktora roku - czy Sanah - Artystki sceny roku, a dr Paweł Grzesiowski - Osobowość roku - przemawiał przez telebim. Pojawili się za to m.in. producent Rinke Rooyens, który odbierał nagrodę za program "The Voice Senior", Ilona Łepkowska, Edyta Górniak oraz gwiazdy TVP (np. Tomasz Kammel).

Nagrodę w kategorii Dziennikarz Roku otrzymał przetrzymywany w białoruskim więzieniu Andrzej Poczobut. Super Wiktora dostali natomiast Cezary Pazura (był na gali), Alicja Majewska, Andrzej Seweryn i Karol Strasburger (całej trójki nie było).

W kategorii Wiktor Publiczności prezes TVP Jacek Kurski wręczył nagrodę Idzie Nowakowskiej, gwieździe telewizji publicznej.

Honorowego Super Wiktora przyznano prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.

(PAR, 01.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.