Wiktory rozdane mimo bojkotów i braku Stinga
Reaktywowana po siedmiu latach gala Wiktorów transmitowana była w TVP 1, co nie podobało się wielu nominowanym i laureatom nagród w poprzednich edycjach. Super Wiktora odebrał jednak m.in. Cezary Pazura (screen: TVP VOD)
Bez koncertu Stinga i kilkudziesięciu osobowości telewizyjnych, które zbojkotowały imprezę, odbyła się wczoraj gala wręczenia nagród Wiktory 2021, transmitowana od 20.10 w TVP 1 i na platformie VOD. W sytuacji, gdy nie było laureatów, organizatorzy tylko krótko informowali o zwycięzcach, niekiedy emitowali też stare nagrania, m.in z festiwalu w Opolu.
Imprezę po siedmiu latach przerwy reaktywowała firma Media Corporation. Po raz ostatni nagrody te rozdano w marcu 2015 roku (za 2014 rok), czyli jeszcze przed "dobrą zmianą" w mediach publicznych. Tegoroczną galę od początku miała transmitować Telewizja Polska, a główną gwiazdą miał być Sting. Artysta jednak wycofał się z udziału w uroczystości po tym, jak kolejne polskie osobowości telewizyjne dystansowały się od imprezy lub wprost nawoływały do bojkotu.
Reportażysta Mariusz Szczygieł uznał, że występując na gali, Sting "autoryzuje i uwiarygadnia telewizję, która nie ma nic wspólnego z demokratycznymi wolnymi mediami". Wtórował mu Maciej Orłoś.
Dostawało się kiedyś Wiktory za działalność w tv:) Na dzisiejszą galę Wiktorów nie dostałem zaproszenia, ale nawet gdybym dostał,to bym nie poszedł, gdyż byłoby to legitymizowanie tej dziadowskiej propagandy uprawianej przez TVP od kilku lat.Niestety,Wiktory teraz nie mają sensu. pic.twitter.com/513BycENPV
— Maciej Orlos (@MaciekOrlos) March 31, 2022
W różnej formie odcięli się do pomysłu Wiktorów w TVP także Kinga Rusin, Katarzyna Janowska, Monika Olejnik, Tomasz Raczek, Magda Mołek oraz Robert Makłowicz, który od Press.pl dowiedział się o nominacji do nagrody za kanał na YouTube. Zrezygnował z udziału w uroczystości także Maciej Stuhr. "Nie mógłbym z czystym sumieniem pojawić się na imprezce stacji, która sieje nienawiść" - napisał Stuhr na Facebooku.
Wczorajszą imprezę zorganizowano w warszawskim gmachu Ufficio Primo. Nie było m.in. Dariusza Rosiaka z "Raportu o stanie świata" (laureata kategorii Projekt internetowy), Marcina Dorocińskiego - Aktora roku - czy Sanah - Artystki sceny roku, a dr Paweł Grzesiowski - Osobowość roku - przemawiał przez telebim. Pojawili się za to m.in. producent Rinke Rooyens, który odbierał nagrodę za program "The Voice Senior", Ilona Łepkowska, Edyta Górniak oraz gwiazdy TVP (np. Tomasz Kammel).
Nagrodę w kategorii Dziennikarz Roku otrzymał przetrzymywany w białoruskim więzieniu Andrzej Poczobut. Super Wiktora dostali natomiast Cezary Pazura (był na gali), Alicja Majewska, Andrzej Seweryn i Karol Strasburger (całej trójki nie było).
W kategorii Wiktor Publiczności prezes TVP Jacek Kurski wręczył nagrodę Idzie Nowakowskiej, gwieździe telewizji publicznej.
Honorowego Super Wiktora przyznano prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.
#IdaNowakowska otrzymała Wiktora Publiczności 2021‼️😍🥳 Gratulujemy 👏 #BądźmyRazem pic.twitter.com/wikCqOv83Y
— Bądźmy Razem TVP (@TVP) March 31, 2022
(PAR, 01.04.2022)