Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 18, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Już 28 tysięcy maili w KRRiT. TVN Siedem nadal bez koncesji

Koncesja TVN Siedem wygaśnie za tydzień (fot. Piotr Molęcki/East News)

W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji kolejny raz głosowała nad koncesją TVN Siedem. Ponownie nie udało się jej przedłużyć. Do Rady wpłynęło już ponad 28 tys. e-maili broniących Siódemki. Zgoda stacji na nadawanie wygaśnie dokładnie za tydzień.

Za przyznaniem koncesji tradycyjnie głosowali przewodniczący Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk, a przeciw Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski. Do przegłosowania koncesji potrzeba czterech głosów. Za każdym razem, gdy pierwsze głosowanie kończy się niepowodzeniem, odbywa się jeszcze drugie, nad nieudzieleniem koncesji. W tym przypadku trzy osoby były przeciwko jej nieprzyznaniu (Kołodziejski, Bochwic, Więcławska-Sauk), a dwie za jej nieudzieleniem (Kawecki i Sabatowski).

Czytaj też: Dziennikarze i twórcy: Apelujemy do KRRiT o koncesję dla TVN 7. Podpisz nowy apel

Przewodniczący KRRiT ogłosił przerwę w posiedzeniu do dziś do 14.30. Wtedy może odbyć się kolejne głosowanie.

Apel do KRRiT o przedłużenie koncesji dla TVN 7 wystosowali dziennikarze i twórcy. "Nie istnieją najmniejsze nawet przesłanki, by obowiązującej koncesji nie przedłużyć" - napisali Weronika Mirowska z Fundacji Grand Press i Jakub Karyś z Komitetu Obrony Demokracji. Pod apelem można się podpisać - wystarczy wysłać informację pod adresem [email protected].

Jak informuje Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, do Rady wpłynęło już ponad 28 tys. e-maili z wyrazami wsparcia dla Siódemki. O ich wysyłanie apelowała sama stacja.

Wniosek o przedłużenie koncesji TVN Siedem nadawca stacji złożył 23 grudnia 2020 roku. Zgoda na emisję wygaśnie 25 lutego. TVN Siedem awaryjnie zapewnił już sobie holenderską koncesję, ale dzięki niej będzie mógł nadawać wyłącznie w kablówkach i na platformach satelitarnych, tracąc ok. 30 proc. widzów, odbierających sygnał tylko naziemnie.

Z wydanej w 2011 roku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzji rezerwacyjnej dla TVN Siedem wynika, że nawet jeśli kanał zniknie z MUX, to TVN, nadawca stacji, może zachować miejsce na multipleksie. TVN Siedem był jednym z kanałów, które otrzymały miejsce na MUX nie w wyniku konkursu, a w ramach wcześniejszego zwolnienia przez nadawców miejsc w emisji analogowej. Dzięki temu Polsat, TVN i TV Puls zyskały dodatkowe kanały w emisji cyfrowej. Do emisji naziemnej trafiły wtedy TV 6, Polsat Sport News (obecnie Super Polsat), TVN Siedem i Puls 2.

Jeśli TVN Siedem straci koncesję, to według decyzji rezerwacyjnej pozostałe strony postępowania (czyli wszyscy obecni na drugim multipleksie nadawcy) mają w ciągu miesiąca przedstawić przewodniczącemu KRRiT i prezesowi UKE uzgodnioną propozycję zagospodarowania zwolnionego miejsca. Konkurs na miejsce mógłby odbyć się tylko wtedy, gdyby strony nie przedstawiły takiej propozycji.

Osoba, która zna kulisy tworzenia ówczesnych decyzji rezerwacyjnych, mówi "Presserwisowi", że takie rozwiązanie zastosowano po to, aby zapewnić stabilność rynku telewizyjnego. TVN nie odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie.

(MNIE, 18.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.