Ekipa TVP 3 Łódź nie wpuszczona na konferencję w Urzędzie Miasta Łodzi. "Nie było zaproszenia"
Poniedziałkowa konferencja w Urzędzie Miasta, na którą nie wpuszczona TVP Łódź, była poświęcona obywatelskiemu głosowaniu mieszkańców Łodzi nad Programem Inwestycji Strategicznych (screen lodz.tvp.pl)
Dziennikarze TVP 3 Łódź nie zostali wpuszczeni na konferencję prasową w Urzędzie Miasta Łodzi. Poinformowano ich, że nie mogą wejść, bo nie zostali zaproszeni. Zdaniem Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP to naruszenie zasady wolności słowa i dostępu do informacji.
Poniedziałkowa konferencja, na którą nie wpuszczono TVP Łódź, była poświęcona obywatelskiemu głosowaniu mieszkańców Łodzi mających zdecydować, w jaki sposób miasto wyda pieniądze z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.
W relacji wyemitowanej na antenie TVP3 Łódź słychać, jak rzecznik prezydent Hanny Zdanowskiej Marcin Masłowski mówi: "Nie dostaliście zaproszenia od nas, tak, że nie zapraszamy was na tę konferencję, dziękuję". Na pytanie reporterki TVP Martyny Kowalczyk, czy nie może wejść Masłowski odpowiedział: "Nie, bo nie zostaliście zaproszeni na konferencję".
Działania przedstawicieli miasta łamią zasadę wolności słowa
– "Niczym nieuzasadniona decyzja o wyeliminowaniu z konferencji prasowej władz miasta dziennikarzy publicznego nadawcy jest niezrozumiała i absolutnie niedopuszczalna w świetle obowiązującego prawa oraz zwyczajowych zasad życia społecznego" – pisze w oświadczeniu opublikowanym na stronie SDP Jolanta Hajdasz, dyrektorka Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Nowa wiadomość - Ekipa TVP 3 Łódź nie wpuszczona na konferencję w Urzędzie Miasta Łodzi. Protest CMWP SDP - została opublikowana na stronie CENTRUM MONITORINGU WOLNOŚCI PRASY - https://t.co/ix58iY6jbr pic.twitter.com/kI6Avx8F3K
— Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP (@cmwp_sdp) February 15, 2022
W oświadczeniu CMWP SDP podkreśla, że w ten sposób władze miasta Łodzi łamią konstytucyjną zasadę wolności słowa demokratycznego państwa, która to obejmuje nie tylko wolność wyrażania swoich poglądów, ale także pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
Czytaj też: "Łódź.pl" otrzyma 3 mln zł od miasta. SGL: to faworyzowanie własnego medium
"CMWP SDP pragnie także podkreślić, że zarówno na gruncie prawa krajowego jak i międzynarodowego wolność słowa i prasy stanowią podstawowe swobody i wartości, do których ochrony obowiązane są zarówno instytucje państwowe oraz inne organizacje działające w przestrzeni publicznej. Opisana praktyka wykluczania niektórych dziennikarzy z dostępu do informacji budzi więc zdecydowany sprzeciw, nie sposób bowiem przyjąć, by opisane wyżej działania przedstawicieli władz samorządowych w Łodzi miały się przyczynić do wzmocnienia demokracji czy respektowania zasady wolności słowa" – zaznaczono w oświadczeniu.
(BAE, 15.02.2022)