Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ekipa TVP 3 Łódź nie wpuszczona na konferencję w Urzędzie Miasta Łodzi. "Nie było zaproszenia"

Poniedziałkowa konferencja w Urzędzie Miasta, na którą nie wpuszczona TVP Łódź, była poświęcona obywatelskiemu głosowaniu mieszkańców Łodzi nad Programem Inwestycji Strategicznych (screen lodz.tvp.pl)

Dziennikarze TVP 3 Łódź nie zostali wpuszczeni na konferencję prasową w Urzędzie Miasta Łodzi. Poinformowano ich, że nie mogą wejść, bo nie zostali zaproszeni. Zdaniem Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP to naruszenie zasady wolności słowa i dostępu do informacji.

Poniedziałkowa konferencja, na którą nie wpuszczono TVP Łódź, była poświęcona obywatelskiemu głosowaniu mieszkańców Łodzi mających zdecydować, w jaki sposób miasto wyda pieniądze z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. 

W relacji wyemitowanej na antenie TVP3 Łódź słychać, jak rzecznik prezydent Hanny Zdanowskiej Marcin Masłowski mówi: "Nie dostaliście zaproszenia od nas, tak, że nie zapraszamy was na tę konferencję, dziękuję". Na pytanie reporterki TVP Martyny Kowalczyk, czy nie może wejść Masłowski odpowiedział: "Nie, bo nie zostaliście zaproszeni na konferencję".

Działania przedstawicieli miasta łamią zasadę wolności słowa

– "Niczym nieuzasadniona decyzja o wyeliminowaniu z konferencji prasowej władz miasta dziennikarzy publicznego nadawcy jest niezrozumiała i absolutnie niedopuszczalna w świetle obowiązującego prawa oraz zwyczajowych zasad życia społecznego" – pisze w oświadczeniu opublikowanym na stronie SDP Jolanta Hajdasz, dyrektorka Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. 

W oświadczeniu CMWP SDP podkreśla, że w ten sposób władze miasta Łodzi łamią konstytucyjną zasadę wolności słowa demokratycznego państwa, która to obejmuje nie tylko wolność wyrażania swoich poglądów, ale także pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Czytaj też: "Łódź.pl" otrzyma 3 mln zł od miasta. SGL: to faworyzowanie własnego medium

"CMWP SDP pragnie także  podkreślić, że zarówno na gruncie prawa krajowego jak i międzynarodowego wolność słowa i prasy stanowią podstawowe swobody i wartości, do których ochrony obowiązane są zarówno instytucje państwowe oraz inne organizacje działające w przestrzeni publicznej. Opisana praktyka wykluczania niektórych dziennikarzy z dostępu do informacji budzi więc zdecydowany sprzeciw, nie sposób bowiem przyjąć, by opisane wyżej działania przedstawicieli władz samorządowych w Łodzi miały się przyczynić do wzmocnienia demokracji czy respektowania zasady wolności słowa" – zaznaczono w oświadczeniu.

(BAE, 15.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.