Dział: OPINIE

Dodano: Grudzień 22, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tomasz Ziółkowski: Pokażmy czerwoną kartką świąteczną przeciwko agresji

Logo "STOP AGRESJI" stworzył Andrzej Pągowski

Liczba przykładów agresji zaczyna nas przytłaczać tak, że ludzie tracą entuzjazm, pasję, radość. Tracą sens pozytywnego myślenia - pisze Tomasz Ziółkowski w przedświątecznym apelu.

Tragiczna sytuacja przemocy w ekstraklasie piłkarskiej przypomina nam o myśli Dantego, który w "Boskiej Komedii" pisze o tym, jak ludzkość zbłądziła. Nie mamy wyjścia, musimy się zatrzymać w ciszy po tym, jak grupa ludzi uważających się za kibiców zatrzymała autokar z piłkarzami Legii, weszła do środka i zaatakowała zawodników Legii po przegranym meczu.

Tracimy pasję

Liczba przykładów agresji zaczyna nas przytłaczać tak, że ludzie tracą entuzjazm, pasję, radość. Tracą sens pozytywnego myślenia.

W 1989 roku Polacy imponowali światu siłą "Solidarności", która zburzyła mur berliński.  Jeszcze niedawno cieszyliśmy się z EURO 2012 - to była euforia i nadzieja na niekończące się święto na stadionach w Polsce. A dzisiaj, w czasie zbliżającej się 10 rocznicy EURO 2012 ? Tylko smutek i bezradność - taki obraz malują od lat "nieznani sprawcy" w swojej oprawie bezsensownej agresji stadionowej, wybierając hańbę zamiast święta.

Kibice, bijąc piłkarzy swojego ukochanego klubu, biją przede wszystkim siebie, swoich bliskich, biją Polskę, uderzają w tradycję klubu. Niszczą swoje marzenia.

Przyzwyczajamy się do agresji

Ksenofobia i brak tolerancji zamieniają stadiony i ulice w przerażające miejsca grozy. Niebezpieczne jest to, jak szybko przyzwyczajamy się do agresji w życiu publicznym. Z agresją spotkali się nawet lekarze z grupy "Medycy na Granicy", którym "ktoś" zdemolował samochody. Pozornie wydaje się, że po kilku dniach nie ma tematu, a nowe sensacje odwracają uwagę od dotychczasowych. W rzeczywistości ten temat jest, tkwi w nas wszystkich, nie kończy się.

W tej beznadziejnej sytuacji nie ma wygranych, przegrywają wszyscy, nawet niezauważający agresji politycy, mylący wzrost w sondażach z moralnym upadkiem.

Mówię: Stop agresji

Dlatego w tak symbolicznym czasie - przed świętami - mówię "STOP AGRESJI" i apeluję - pokażmy czerwoną kartkę przeciwko agresji - świąteczną kartkę "Stop Agresji".

Niech każdy to zrobi na swój sposób. Tak jak potrafi, pozostając na chwilę w ciszy ze swoimi myślami. Zachęcam wszystkich do pokazywania alternatywy dla agresji. Możemy grać razem - sport, muzyka, edukacja, kultura - zamiast agresji.  Codziennie „STOP AGRESJI”

Tomasz Ziółkowski, dziennikarz, producent

(22.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.