Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Für Deutschland" znowu w "Wiadomościach"

10 grudnia w materiale "Wiadomości" dotyczącym TSUE ponownie pojawiła się wypowiedź "für Deutschland" (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

Krzysztof Luft, Iwona Śledzińska-Katarasińska i Janusz Daszczyński złożyli do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na "Wiadomości". W programie informacyjnym TVP 1 znowu pojawiły się słowa "für Deutschland", za których nadmierne używanie KRRiT już upominała nadawcę.

Członkowie rady programowej TVP zwrócili uwagę na wydanie "Wiadomości" z 10 grudnia, wówczas w materiale dotyczącym TSUE ponownie pojawiła się wypowiedź "für Deutschland". "Znów całkowicie wyrwana z kontekstu i bez związku z treścią materiału, w którym się znalazła - jedynie na hasło »Donald Tusk«" - podkreślono w skardze.

"Wobec tego uporczywego naruszania przez »Wiadomości« TVP art. 21 Ustawy o Radiofonii i Telewizji, lekceważącego również wystąpienie Pana Przewodniczącego z początku listopada, oczekujemy podjęcia bardziej stanowczych działań, które skutecznie zapobiegną powtarzaniu tych samych naruszeń Ustawy, na której straży stoi kierowana przez Pana Przewodniczącego Rada" - napisano.

- Upomnienie TVP przez przewodniczącego KRRiT miało chwilowy skutek, bo to przestało się z taką nachalnością pojawiać. Okazało się jednak, że ta interwencja nie była wystarczająca - mówi "Presserwisowi" Luft.

W listopadzie KRRiT w odpowiedzi na inną skargę Krzysztofa Lufta podała, że zastosowane przez "Wiadomości" środki (m.in. wielokrotne wplatanie do materiałów słów "für Deutschland", wypowiedzianych przez Donalda Tuska) nie stanowiły bezstronnej informacji w rozumieniu przepisów ustawy medialnej.

Przewodniczący Krajowej Rady Witold Kołodziejski skierował wtedy do nadawcy wystąpienie. Zwrócił w nim uwagę na konieczność przestrzegania zapisów ustawy, która "zobowiązuje publiczne media do obiektywnego, rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej".

(MNIE, 20.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.