Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 13, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Senat odmówił KRRiT złożenia wniosku do TK ws. ustawy medialnej

Senat nie pomoże KRRiT podobnie jak NIK (fot. Jakub Kaminski/East News)

Senat nie przekaże do Trybunału Konstytucyjnego sprawy zbadania zgodności zapisów ustawy medialnej z Konstytucją RP, o co zwróciła się do organów konstytucyjnych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Jak informuje rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska, marszałek Senatu Tomasz Grodzki przekazał regulatorowi, że w dotychczasowej praktyce marszałkowie Izb składali wnioski do TK w sprawie zgodności przepisów z Konstytucją RP "jedynie w przypadkach ich związku z konstytucyjnymi zadaniami marszałka, parlamentu, bądź funkcją posłów lub senatorów".

Wcześniej KRRiT otrzymała również odmowę z Najwyższej Izby Kontroli.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zwrócił się do organów konstytucyjnych o zbadanie zgodności art. 35 ust. 3 Ustawy o radiofonii i telewizji z Konstytucją RP. Na razie regulator dostał odpowiedź tylko z NIK.

W myśl art. 35 ust. 1 koncesja może być udzielona podmiotom, które mają siedzibę na terenie Polski. W przypadku, gdy udziałowcem spółki-koncesjonariusza jest kapitał zagraniczny, obecna ustawa - jak wskazuje KRRiT - przewiduje szereg ograniczeń, m.in. zakaz posiadania przez podmiot zagraniczny więcej niż 49 proc. udziałów. Jednocześnie w art. 35 ust. 3 - zauważa Krajowa Rada - wskazano, że koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu lub spółce zależnej od takiego podmiotu, których siedziba znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym, bez stosowania ograniczeń.

KRRiT uważa, że "prawidłowym kryterium, umożliwiającym zastosowanie zwolnień przewidzianych w art. 35 ust. 3 urt, z zachowaniem traktatowej swobody przedsiębiorczości w Unii Europejskiej, jest to, aby podmiot ostatecznie kontrolujący te podmioty zagraniczne także miał swoją siedzibę w EOG".

Według KRRiT obecnie dochodzi do obchodzenia przepisów ustawy o rtv, bo choć właścicielem TVN jest formalnie holenderska spółka Polish Television Holding, to faktycznie należy ona do amerykańskiego Discovery.

(KOZ, 13.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.