Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 25, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT wezwała wszystkich nadawców do przedstawienia struktur właścicielskich

Nadawcy mają 21 dni na odpowiedź na wezwanie przewodniczącego KRRiT (fot. Piotr Molęcki/East News)

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wezwał wszystkie spółki medialne mające polskie koncesje do przedstawienia swojej aktualnej struktury własnościowej. Działania Rady w tej sprawie mogą być związane ze sprawą odnowienia koncesji TVN Siedem, która wygasa pod koniec lutego 2022 roku.

Jak podkreśliła KRRiT, dokumentacja ma uwzględnić strukturę własnościową "po stronie wspólników/udziałowców/akcjonariuszy spółki". Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji należy wysłać pełną listę podmiotów dominujących w stosunku do podstawowej spółki, łącznie z ich siedzibami lub stałymi miejscami zamieszkania, a także aktualną umowę lub statut spółki.

Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa regulatora, wyjaśnia, że nadawcy muszą przesłać odpowiedzi na wezwanie w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania. Za nieprzesłanie dokumentów lub przekazanie nierzetelnych informacji przewidziano karę pieniężną dla osoby "kierującej działalnością dostawcy usługi medialnej". Nie może ona jednak przekroczyć jej sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Obowiązek przedstawienia struktury właścicielskiej dotyczy wszystkich podmiotów, które mają polskie koncesje na nadawanie radiowe lub telewizyjne. Jak tłumaczy KRRiT, wynika on z realizacji uchwały Rady z 22 września. Wydano ją przy okazji przedłużenia koncesji dla TVN 24. W uchwale przypomniano, że zgodnie z przepisami "nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji podmiot z siedzibą w Polsce, w którym udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49 proc.". Dodano, że zdaniem Rady dotyczy to również polskiego podmiotu nawet pośrednio zależnego od firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W uchwale podkreślono, że należy wezwać takiego nadawcę do usunięcia naruszeń. Ten drugi zarzut, pośredniej kontroli, KRRiT stawiała TVN przy okazji koncesji TVN 24, argumentując, że holenderska spółka, będąca właścicielem stacji, jest kontrolowana przez firmę amerykańską.

Teraz sprawa może wrócić przy okazji rozpatrywania wniosku o przedłużenie naziemnej koncesji TVN Siedem, która wygaśnie 25 lutego 2022 roku. Rada, badając wniosek nadawcy, może ponownie zgłosić zarzut nieprawidłowości jego struktury własnościowej, a to będzie skutkowało przedłużaniem się całego procesu lub nawet niewydaniem koncesji.

Krzysztof Luft, były członek KRRiT, przyznaje, że na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji przewodniczący może żądać przedstawiania materiałów niezbędnych do kontroli działalności nadawcy zgodnie z przepisami. - Tyle że oczekiwanie tak głębokiego sięgania do struktur właścicielskich może nie być uzasadnione prawnie. Tym bardziej że dziś wystarczy stwierdzenie, iż dany podmiot ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Gdyby było inaczej, KRRiT nie mogłaby przedłużyć koncesji TVN 24 - mówi. I dodaje: - Nie wiadomo, jak do tego wezwania podejdą nadawcy. Najpierw każdy z nich musi otrzymać pismo od przewodniczącego. Do sprawdzenia będzie około 170 spółek, więc to czasochłonny proces.

(MNIE, 25.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.