Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 14, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Skarga na TVP Info za "propagandowe paski" dotyczące manifestacji z udziałem Tuska

W czasie programu emitowano m.in. takie hasła, jak: "Tusk stawia na ulice i zagranicę" i "To jest protest zinstytucjonalizowanej Targowicy" (screen: Tvp.pl)

Iwona Śledzińska-Katarasińska, Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft, członkowie rady programowej TVP, złożyli do KRRiT skargę na TVP Info za relacje z manifestacji w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej. Uwagę członków rady zwróciły przede wszystkim tzw. paski emitowane w trakcie relacji.

Członkowie rady programowej TVP chcą ukarania TVP Info za programy z 10 października, zwłaszcza za magazyn "Minęła dwudziesta". "W szczególności zwracamy uwagę na skrajnie nieobiektywny i stronniczy sposób relacjonowania tego wydarzenia na tzw. paskach wyemitowanych w trakcie audycji TVP Info. Ich nagromadzenie można było obserwować w audycji »Minęła Dwudziesta« nadanej w TVP Info o godzinie 20.00" - napisano w skardze.

Luft, Daszczyński i Śledzińska-Katarasińska zwrócili uwagę m.in. na takie hasła, jak: "Protest przeciwko polskiej konstytucji", "Tusk atakuje polską suwerenność", "Polska konstytucja kontra niemiecka hegemonia", "Tusk stawia na ulice i zagranicę" i "To jest protest zinstytucjonalizowanej Targowicy".

Jak uzasadniają członkowie rady programowej TVP, "paski te nie miały nawet w najmniejszym stopniu charakteru bezstronnej informacji - były to propagandowe hasła, które powracały w trakcie audycji po kilka razy". Jak dodali, "nie były przypisane żadnym uczestnikom debaty publicznej. Widz mógł je zatem odbierać jako bezstronne informacje formułowane przez redakcję". Według skarżących programy w TVP Info naruszyły m.in. przepisy art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczące bezstronności i rzetelności przekazu mediów publicznych.

"W związku z powyższym oczekujemy od Pana Przewodniczącego ukarania nadawcy za te (powtarzające się zresztą regularnie) skandaliczne naruszenia i podjęcie skutecznych działań zapobiegających powtarzaniu się tego rodzaju praktyk w przyszłości" - napisano.

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna wreszcie zareagować na te żenujące, emitowane każdego dnia w "Wiadomościach" i w TVP Info propagandowe paski, które od lat już są przedmiotem drwin opinii publicznej - mówi "Press" Krzysztof Luft.

Wcześniej Luft złożył skargę do KRRiT na TV Trwam i "Wiadomości" (w tym drugim przypadku razem z innymi członkami rady programowej TVP - Iwoną Śledzińską-Katarasińską, Joanną Scheuring-Wielgus i Januszem Daszczyńskim) za materiał z zoofilią. Chodzi o relacje z konferencji ministrów Mariusza Błaszczaka i Mariusza Kamińskiego.

(MNIE, 14.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.