Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Milicja wtargnęła do siedziby Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Sytuację na bieżąco monitoruje nowy, niezależny portal Zierkało, założony przez dziennikarzy zablokowanego Tut.by (screen: Youtube.com/Bielsat)

Funkcjonariusze milicji siłą wtargnęli do biura Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Rewizje przeprowadzono także w siedzibach kilku innych organizacji pozarządowych. Kilka osób zostało zatrzymanych.

Aresztowano dziennikarza i obrońcę praw człowieka Siarhieja Sysa, koordynatora kampanii „Obrońcy praw człowieka przeciwko karze śmierci” Andreja Pałudę, a także innego działacza Jauhena Babajewa.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy poinformowało w mediach społecznościowych, że drzwi do biura w Mińsku zostały wyłamane. Rewizje przeprowadzono także w mieszkaniach aktywistów centrum Wiasna, monitorującego sytuację praw człowieka na Białorusi. Służby zrewidowały też siedziby ruchu „Za swabodu!”, Stowarzyszenia Białorusinów Świata „Bac’kauszczyna” oraz platformy Imiena, odpowiednika polskiej Zrzutki. Milicjanci wtargnęli również do biura Białoruskiego Komitetu Helsińskiego. Oprócz tego rewizje odbywały się w Brześciu, Połocku, Orszy i Grodnie.

Przeszukania zostały przeprowadzone na podstawie dwóch artykułów kodeksu karnego o „organizacji działań, które w znaczny sposób naruszają porządek społeczny” i „uchylaniu się od płacenia podatków”.

(MAC, 15.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.