Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 05, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Europejska Unia Nadawców usunęła białoruską telewizję BTRC

EBU jest organizatorem Konkursu Piosenki Eurowizji od 1956 roku. W tym roku Białoruś nie wzięła w nim udziału (screen: YouTube/Eurovision Song Contest)

Europejska Unia Nadawców (EBU) wykluczyła ze swoich szeregów Biełteleradiokampanię (BTRC). Od 1 lipca białoruska telewizja publiczna nie tylko nie może brać udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji (w tym Eurowizji Junior), ale i go transmitować. 

BTRC straciła dostęp do platformy wymiany wiadomości i materiałów informacyjnych, możliwość transmisji wydarzeń, wymiany programowej oraz korzystania z łącz satelitarnych. "EBU uważnie obserwuje tłumienie wolności mediów na Białorusi i konsekwentnie wzywa swojego członka BTRC do przestrzegania naszych podstawowych wartości, takich jak wolność wypowiedzi, niezależność i odpowiedzialność" - pisała Unia w maju, gdy wstępnie zawiesiła białoruską telewizję.

"Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Europejskiej Unii Nadawców o wykluczeniu białoruskiej telewizji państwowej z Unii. Nieustająca makabryczna propaganda reżimu, rozpowszechniająca przemoc, torturowanie więźniów politycznych, podżeganie do nienawiści wobec ludzi domagających się demokracji, doprowadziła do tego niezwykłego, ale zasłużonego zakazu" - napisała opozycjonistka Swiatłana Cichanouska na Twitterze.

Decyzję o usunięciu BTRC przyjęła z „uśmiechem i pewnym zadowoleniem”, cytuje jej stanowisko Białoruska Agencja Telegraficzna (BiełTA). Według państwowego nadawcy EBU nigdy nie miała własnego zdania i zajmowała się w czasie swoich spotkań tylko „równością płci i zagrożeniami ze strony Rosji”.

Usunięcie białoruskiej telewizji to pierwszy przypadek wykluczenia członka EBU w ponad 70-letniej historii organizacji. Europejska Unia Nadawców skupia publicznych nadawców stacji radiowych i telewizyjnych z ponad 50 krajów Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

(KRY, 05.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.