Dział: PRASA

Dodano: Maj 07, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Francuski dziennikarz porwany w Mali apeluje o pomoc

Oliver Dubois został porwany w Mali miesiąc temu (screen Youtube.com/FranceNews24)

Olivier Dubois, francuski dziennikarz porwany przez islamistów w mieście Gao na północnym wschodzie Mali, opublikował w mediach społecznościowych apel do francuskich władz z prośbą, by dołożyły starań o jego uwolnienie.

Pracujący dla magazynów "LePoint Afrique" oraz "Liberation" dziennikarz został porwany 8 kwietnia przez JNIM (Grupę Wsparcia Islamu i Muzułmanów, filię Al-Kaidy w Mali). Teraz w internecie pojawił się 21-sekundowy filmik z jego udziałem, w którym prosi o pomoc. Nagranie rozpowszechniły największe francuskie media. Pierwszy opublikował je na Twitterze profil FranceNews24. 

- Nazywam się Olivier Dubois. Jestem Francuzem. Jestem dziennikarzem. Zostałem porwany w Gao 8 kwietnia przez JNIM. Zwracam się do mojej rodziny, moich przyjaciół i francuskich władz, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby mnie uwolnić - mówi Dubois podczas nagrania. Autentyczność filmu potwierdził Christophe Deloire, sekretarz generalny Reporterów bez Granic, który poinformował, że jego organizacja wiedziała o sytuacji już dwa dni po porwaniu. "W porozumieniu z jego pracodawcami postanowiliśmy wtedy nie informować o tym zdarzeniu, aby nie przeszkadzać w pozytywnym załatwieniu sprawy" - napisał na Twitterze.

Mali od wielu lat zmaga się z atakami islamistycznych bojówek związanych z Al-Kaidą i dżihadystycznym Państwem Islamskim.

(MAC, 07.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.