Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 07, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PISF: blisko 5 mln zł opłaty audiowizualnej od dostawców VoD w pierwszym kwartale

PISF nie podaje, które podmioty dokonały wpłaty (fot. Vlada Karpovich z Pexels)

Łącznie 4,93 mln zł opłaty audiowizualnej wpłaciły podmioty wideo na żądanie za pierwszy kwartał 2021 roku.

Tak zwany podatek od Netflixa obowiązuje od lipca 2020 roku. Opłata w wysokości 1,5 proc. przychodu pobierana od dostawców VoD ma być przekazywana do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Przepis o nowej opłacie audiowizualnej został wprowadzony w tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd.

"Wpłaty podmiotów VOD za I kwartał 2021 r. z tytułu art. 19 ustawy o kinematografii wyniosły łącznie 4 926 105,29 zł" - przekazała "Press" Aleksandra Świerczewska, rzeczniczka PISF.

Instytut nie podaje już, które podmioty wpłaciły opłatę. "W świetle najnowszej opinii prawnej, oraz po licznych prośbach od podmiotów dokonujących wpłat z tytułu VOD o zachowaniu tajemnicy przedsiębiorstwa, podjęto decyzję o nieujawnianiu listy podmiotów, które ich dokonują" - wyjaśnia rzeczniczka.

Za czwarty kwartał 2020 roku opłat na łącznie 4,92 mln zł dokonało 19 podmiotów, w tym Netflix, HBO, Amazon i Google - o pięć więcej niż za trzeci kwartał.

(KOZ, 07.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.