Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP i Emitel pokażą Euro 2020 w jakości 4K

Telewizja Polska pokaże wszystkie mecze Euro 2020 w jakości 4K (fot. Piotr Molecki/East News)

TVP podpisała umowę ze spółką Emitel na zwiększenie zasięgu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Od 1 maja testy obejmą ok. 90 proc. kraju, a w czerwcu i lipcu telewizja publiczna tą drogą będzie transmitować mecze Euro 2020 w jakości 4K.

Obecnie w nowym standardzie wybrane kanały nadawcy publicznego (TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka) są emitowane z pięciu nadajników. Dzięki podpisanej umowie ich liczba ma wzrosnąć do 49. - Rozszerzenie testów nowej technologii na teren całego kraju pozwoli odbiorcom już teraz sprawdzić, czy posiadają odbiorniki przystosowane do obioru nowego sygnału - mówi cytowany w komunikacie prasowym Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji TVP.

W ramach testów zostanie uruchomiony kanał TVP 4K, na którym transmitowane będą wszystkie mecze piłkarskie Euro 2020 (11 czerwca - 11 lipca) w jakości Ultra HD. Zostaną do tego wykorzystane wszystkie 49 nadajniki w standardzie DVB-T2/HEVC. W transmisjach meczów planowane jest użycie technologii obrazu HDR (High Dynamic Range) oraz dźwięku obiektowego Dolby Atmos. Emitel zapewnia, że od 1 maja kanały TVP nadawane w nowym standardzie będą dostępne dla 90 proc. mieszkańców Polski.

Telewizja Polska nie jest jedynym nadawcą, z którym Emitel sprawdza nowy standard nadawania oferty naziemnej. W marcu w Gdańsku we współpracy z TVN testowano emisję kanałów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD. Pozostałe miasta, gdzie TVN emitowany jest w DVB-T2/HEVC, to Warszawa, Bydgoszcz, Katowice i Łódź.

Aby odbierać sygnał telewizji naziemnej w nowej technologii, widzowie muszą upewnić się, że ich telewizor ma odpowiednie parametry i obsługuje nowy standard. W przeciwnym razie potrzebny będzie zakup nowego telewizora lub dekodera do naziemnej telewizji cyfrowej. Standard nadawania DVB-T2/HEVC będzie obowiązywać  w całej Polsce od 1 lipca 2022 roku. Po tej dacie zostanie wyłączony obecny standard nadawania DVB-T.

Dzięki zmianom w ofercie naziemnej ma się pojawić więcej kanałów w jakości HD i UHD/4K, większa odporność na zakłócenia, lepsza jakość dźwięku oraz szereg usług dodatkowych z wykorzystaniem standardu telewizji hybrydowej (HbbTV).

(PTD, 28.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.