Dział: INTERNET

Dodano: Luty 25, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google we Francji może czekać kara za umowy z wydawcami

W 2020 roku przychody właściciela Google wyniosły 183 mld dol. (fot. Freepik.com)

Francuski urząd ds. konkurencji zarzuca firmie Alphabet, właścicielowi Google, nieprzestrzeganie ustaleń dotyczących sposobu prowadzenia negocjacji z wydawcami w sprawie praw autorskich.

Google w listopadzie 2020 roku podpisał porozumienie z Alliance de la presse d'information generale (APIG), organizacją zrzeszającą większość francuskich wydawców. Warta 76 mln dol. trzyletnia umowa wzburzyła jednak wydawców niezrzeszonych w APIG, skarżą się na niekorzystne warunki proponowane przez Google, co ma potwierdzać 93-stronicowy raport.

Francuski organ ds. konkurencji może nałożyć na koncern karę w wysokości do 10 proc. jego rocznych globalnych przychodów. Do tej pory najwyższą karą ze strony francuskiego urzędu było 1,34 mld dol. (1,1 mld euro) w marcu ub.r. dla Apple za działania monopolistyczne związane z dystrybucją i sprzedażą swoich produktów.

(MAC, 25.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.