Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 14, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC: przejęcie Polska Press przez Orlen sprzeczne z zasadą wolności mediów

Do Polska Press należy 20 spośród 24 regionalnych dzienników (fot. Piotr Molecki/East News)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w opinii przekazanej prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stanowczo sprzeciwia się przejęciu  Polska Press Grupy przez PKN Orlen.

Według HFPC transakcja przejęcia wydawnictwa prasy regionalnej przez PKN Orlen jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą wolności mediów. "Prasa wydawana przez spółkę, w której faktyczny nadzór sprawują politycy, z założenia nie jest w stanie wypełniać przypisanych jej zadań, w szczególności realizować funkcji kontroli i krytyki społecznej" - napisano w opinii HFPC.  Zaznaczono też, że "koncentracja w rękach jednego podmiotu gospodarczego druku prasy, jej wydawania i kolportażu bezsprzecznie wpływa nie tylko na zakres informacji dostarczanych odbiorcom, ale również prowadzi do zaburzenia konkurencji na regionalnym rynku medialnym".

Wcześniej zastrzeżenia do UOKiK skierował Rzecznik Praw Obywatelskich. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny odpowiedział mu, że urząd nie ma możliwości oceny wpływu koncentracji na pluralizm mediów.

7 grudnia Orlen poinformował, że kupuje Polska Press. Do wydawnictwa należy 20 spośród 24 regionalnych dzienników, a także tygodniki lokalne oraz serwisy internetowe. Zgłoszenie zamiaru przejęcia przez Orlen kontroli nad Polska Press wpłynęło do UOKiK 10 grudnia. Strony umowy nie podają wartości transakcji.

(JSX, 14.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.