Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Na Białorusi nie ustają represje wobec dziennikarzy

Na Białorusi zatrzymano m.in. dziennikarkę Tut.by Wolhę Kamiahinę i fotografkę Kaciarynę Hardziejewą (fot. Jerzy Jurecki)

W weekend w Mińsku zatrzymano kolejnych dziennikarzy – podało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Wśród nich dziennikarki Euroradia, Tut.by i Biełsatu. Natomiast areszt opuścił Jahor Marcinowicz, redaktor naczelny białoruskiej gazety "Nasza Niwa".

W niedzielę wieczorem doszło do masowych zatrzymań w stolicy Białorusi. W Mińsku funkcjonariusze wyłapywali rozchodzących się uczestników protestu, w którym wzięło udział ponad 100 tys. osób. Nie wiadomo jednak, ilu spośród zatrzymanych to dziennikarze. 

Biełsat poinformował, że w Grodnie zaraz po rozpoczęciu demonstracji zatrzymano dziennikarza Newgrodno.by Ihara Remzika, z którego OMON zdarł kamizelkę z napisem "PRESS". Zamaskowani mężczyźni zatrzymali też dziennikarkę Tut.by Wolhę Kamiahinę i fotografkę Kaciarynę Hardziejewą, które potem wypuszczono.

Natomiast w czasie sobotniego kobiecego marszu w Mińsku zatrzymano osiem dziennikarek. Wśród nich Marię Hryts z Biełsatu i freelancerkę Alenę Dounar, które trafiły do aresztu śledczego. Zostaną tam do procesu.

W sobotę areszt opuścił redaktor naczelny "Naszej Niwy" Jahor Marcinowicz, który został zatrzymany w związku z oskarżeniem o znieważenie przez gazetę wiceministra spraw wewnętrznych Alaksandra Barsukoua. Po wyjściu z aresztu Marcinowicz powiedział Tut.by, że służby sugerowały mu, żeby wyjechał z kraju. Dziennikarz poinformował, że "warunki w areszcie są lepsze niż miesiąc temu - nie ma bicia".

Protesty na Białorusi przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim trwają od 9 sierpnia. 

(BAE, 28.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.