Nagroda im. B. Tomaszewskiego: Chromik, Ćwiąkała i Kołodziejczyk nominowani
Michał Kołodziejczyk z Wirtualnej Polski, Tomasz Ćwiąkała z Canal+ Sport oraz Jerzy Chromik z TVP Sport mają szansę otrzymać 10 grudnia Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego
Jerzy Chromik z TVP Sport, Tomasz Ćwiąkała z Canal+ Sport i Michał Kołodziejczyk z Wirtualnej Polski są nominowani do tegorocznej Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego. „Press” przyznana ją po raz piąty.
Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego otrzyma dziennikarz sportowy mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą. Laureat odbierze statuetkę – replikę pucharu wręczanego zwycięzcom turnieju tenisowego Bohdan Tomaszewski Cup organizowanego przez Fundację im. Bohdana Tomaszewskiego i czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest bank BNP Paribas.
⇒ ZOBACZ TEŻ: 55 prac w finale konkursu Grand Press 2019
O wskazanie dziennikarzy godnych otrzymania tego wyróżnienia redakcja „Press” poprosiła szefów polskich redakcji sportowych oraz cenionych dziennikarzy i komentatorów sportowych, w tym laureatów poprzednich edycji konkursu: Stefana Szczepłka, Włodzimierza Szaranowicza, Pawła Wilkowicza i Mirosława Żukowskiego. Spośród otrzymanych zgłoszeń wyłoniliśmy nominowanych. Są to (w kolejności alfabetycznej):
Jerzy Chromik (TVP Sport) – za teksty pisane z namysłem i rzadko już spotykaną dbałością o język. Jako autor i redaktor reportaży publikowanych w serwisie internetowym telewizji publicznej udowadnia, że o sporcie można pisać nienaganną polszczyzną. Konsekwentnie przywraca słowom ich właściwe znaczenie. Zawstydza kolegów po fachu, którzy zamiast czytać książki, czytają jedynie grę. Autor biografii trenera Andrzeja Strejlaua napisanej w formie błyskotliwego wywiadu rzeki. Weteran dziennikarstwa sportowego – zaczynał w legendarnym tygodniku „Sportowiec”, był kierownikiem działu sportowego „Expressu Wieczornego”, publikował w „Meczu” i „Przeglądzie Sportowym”.
Tomasz Ćwiąkała (Canal+ Sport) - za udowadnianie, że posługiwanie się wieloma obcymi językami nie jest powodem, by zapomnieć o poszanowaniu własnego. Znajomość angielskiego, hiszpańskiego, portugalskiego i włoskiego wykorzystuje do pozyskiwania eksperckiej wiedzy, którą przekazuje w sposób merytoryczny, bez taniego efekciarstwa. Daje przykład innym młodym dziennikarzom sportowym, jak należy uprawiać ten zawód. Zaczynał w serwisie Weszlo.com, potem był komentatorem Eleven Sports Network, a od roku pracuje dla widzów Canal+ Sport.
⇒ ZOBACZ TEŻ: Mają za sobą dobry rok
Michał Kołodziejczyk (WP SportoweFakty) – za doskonały warsztat dziennikarza (bez jakiegokolwiek przymiotnika), dyscyplinę myśli i kulturę słowa prezentowaną w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Jego wywiady publikowane na WP.pl i w „Plusie Minusie”, weekendowym dodatku do „Rzeczpospolitej”, należą do najciekawszych rozmów z bohaterami aren sportowych. Są efektem wiedzy znacznie wykraczającej poza świat sportu. Mimo presji ze strony biznesu zachowuje niezależność, obiektywizm i szacunek do sportowców. Dziennikarzem jest od 20 lat, debiutował na łamach „Piłki Nożnej”, pracował w „Przeglądzie Sportowym” i „Rzeczpospolitej”, przez ostatnie cztery lata jako redaktor naczelny zmieniał oblicze portalu WP Sportowe Fakty.
Laureata Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego 2019 ogłosimy 10 grudnia podczas gali finałowej Grand Press.
⇒ ZOBACZ TEŻ: Kto zostanie Dziennikarzem Roku 2019? Trwa głosowanie
(CP, 22.11.2019)