Dział: PRASA

Dodano: Październik 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zimoch i Jachira w Sejmie, Czabański poza parlamentem

Na Tomasza Zimocha zagłosowało 47,6 tys. wyborców (screen Youtube.com/Radio ZET)

Były dziennikarz sportowy Polskiego Radia Tomasz Zimoch i youtuberka Klaudia Jachira zdobyli w niedzielnych wyborach mandat poselski. W Sejmie pozostaje Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Nie będzie za to przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego. Do Senatu dostał się Marcin Bosacki, były dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Tomasz Zimoch startował z pierwszego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu łódzkim i zdobył 47,6 tys. głosów. Niewiele mniej, bo 45,8 tys. głosów dostała członkini RMN Joanna Lichocka, "jedynka" PiS w okręgu sieradzkim. Lichocka będzie posłanką drugą kadencję. Wcześniej była dziennikarką m.in. "Gazety Polskiej", "Rzeczpospolitej", TVP i Polsatu.

Do Sejmu po kadencji przerwy wróci z kolei wicenaczelny tygodnika "Nie" Andrzej Rozenek, lider listy Lewicy w okręgu podwarszawskim. Według danych z 98,8 proc. komisji, otrzymał 37,9 tys. głosów. Mandat zdobył też były prezes TVP Robert Kwiatkowski (13,9 tys. głosów, okręg toruński).

W Sejmie zasiądzie również youtuberka Klaudia Jachira, która po przeliczeniu wyników z 98,9 proc. komisji miała 6,2 tys. głosów.

Mandat senatora zdobył Marcin Bosacki, wieloletni dziennikarz "Gazety Wyborczej". Po odejściu z "GW" był rzecznikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i ambasadorem RP w Kanadzie. Według danych 99,5 proc. komisji Bosacki otrzymał 213,5 tys. głosów.

Posłem nie będzie już przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, który miał drugie miejsce na liście PiS w okręgu toruńskim. Na Czabańskiego zagłosowało 5,4 tys. wyborców. "Na tym kończy się moja praca w parlamencie (...) Ja nadal będę zajmować się mediami publicznymi, przewodnicząc Radzie Mediów Narodowych" - napisał na Facebooku Czabański.

Mandatów poselskich nie zdobyli również były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Krzysztof Luft (2,7 tys. głosów z 98,9 proc. komisji; okręg warszawski), były dziennikarz TVP Piotr Owczarski (292 głosy z 98,9 proc. komisji; okręg warszawski). Z kolei do Senatu nie wejdzie Cezary Jurkiewicz z Polskiej Fundacji Narodowej (84,6 tys. z 99,5 proc. komisji), który przegrał z Markiem Borowskim.

Galeria: TOP 10 - Najchętniej oglądane programy 7-13 października

(KOZ, 15.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.