TVP nie udostępniła fragmentów "Dziennika Telewizyjnego" organizatorom wystawy o 1989 roku
Wirtualną wystawę o 1989 roku oglądać można na stronie Muzeum1989.pl (screen Muzeum1989.pl)
Telewizja Polska odmówiła twórcom wirtualnej wystawy o 1989 roku udostępnienia archiwalnych fragmentów "Dziennika Telewizyjnego".
Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, która odpowiada za projekt Muzeum1989.pl, zwróciła się do TVP o możliwość wykorzystania fragmentów "Dziennika Telewizyjnego" - nagrań m.in. konferencji prasowych rzecznika komunistycznego rządu Jerzego Urbana i wizyt Wojciecha Jaruzelskiego w Korei Północnej. Poinformowała o tym "Gazeta Wyborczej". Podała, że dział prawny TVP przygotował już umowę, FOR ją podpisał i czekał na fakturę. Fundacja - jak czytamy w "GW" - dowiedziała się, że dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski nie wyraził zgody na jej podpisanie.
Zapytaliśmy biuro prasowe TVP, dlaczego spółka odmówiła i jakie są zasady udostępniania materiałów archiwalnych. "Archiwalne wydania »Dziennika Telewizyjnego« są udostępniane wszystkim odbiorcom kanałów TVP. Przede wszystkim na antenie TVP Historia, między innymi w programach: »Dziennik Telewizyjny«, »Niecała nieprawda, czyli PRL w DTV«, który jest również dostępny na platformie vod.tvp.pl" - odpowiedziała spółka. Z Jarosławem Olechowskim nie udało się nam skontaktować.
Wirtualną wystawę o 1989 roku oglądać można na stronie Muzeum1989.pl.
(KOZ, 06.06.2019)